ՌԱՄԱ կիրառման բիզնես օրինակ՝ «Արարատ-Ճանշին» ՍՊԸ date: 2024-04-08
«Արարատ-Ճանշինը» մեծ ճանաչում ունի շինարարության և շինանյութերի ոլորտներում։ Ծառայություններ է մատուցում ճանապարհների շինարարության, տեղադրման և վերանորոգման աշխատանքների համար, ինչպես նաև արտադրում է տարբեր ապրանքներ՝ ասֆալտբետոն, շինարարական ավազ, մանրացված քար և հանքային փոշիներ։ Ընկերությունն իր նյութերն արդյունահանում է սեփական քարհանքից և շինանյութերի արդյունաբերական արտադրության համար օգտագործում է առաջադեմ տեխնոլոգիական սարքավորումներ: Ավելի էներգաարդյունավետ արտադրական օբյեկտի հասնելու շարժառիթով (ինտեգրված իր աճի ծրագրերում) ընկերությունը մասնակցել է ՌԱՄԱ ցուցադրական նախագծին «Կանաչ տնտեսություն Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանում» (EAP Green)-ի շրջանակներում (2013-2017): Այս հրապարակումը ցույց է տալիս  ընկերության փորձը, որը զեկուցվել է 2021 թվականին իրականացված մոնիթորինգից հետո՝ ծրագրի ավարտից չորս տարի անց:
ՌԱՄԱ գնահատում․ ուսումնասիրվել է արտադրական տարածքը, և բացահայտվել 8 տարբերակ, որոնցից 7-ը իրականացվել են։
1. Բիտում ընդունող համակարգում էլեկտրական ջեռուցման փոխարինում բնական գազով։
2. Մեքենաների սպասարկում և վերանորոգում։
3. Շենքի երեսպատման բարելավված ջերմամեկուսացում։
4. Դռների և պատուհանների փոխարինում։
5. Բարելավված լուսավորության համակարգ և LED-ի ներդրում։
6. Բնական գազի և տաք ջրի շրջանառության վրա հիմնված ավելի արդյունավետ ջեռուցման համակարգ։
7. Հին (մաշված) հիմնական արտադրական սարքավորումների վերանորոգում:
Էլեկտրական ջեռուցման համակարգի փոխարինում բնական գազով։ 1-ին և 6-րդ տարբերակներն առաջարկել են բնական գազը՝ որպես ջեռուցման էներգիայի լավագույն աղբյուր։ Ներդրվել են բնական գազի կաթսա, խողովակաշարեր, իսկ ջրամբարները պատշաճ մեկուսացվել են, ինչից ձեռք է բերվել տաք ջրի վերաշրջանառություն, արդյունքում նաև ավելի մեծ արդյունավետություն։
Շենքերի մեկուսացման բարելավում։ 3-րդ և 4-րդ տարբերակները վերաբերում էին ջեռուցվող տարածքներից արտաքին միջավայր ջերմային կորուստների խնդրին, որի լուծումը նվազեցրեց էներգիայի սպառումը:
Սարքավորումների և օբյեկտների վերանորոգում և արդիականացում։ 2-րդ, 5-րդ և 7-րդ տարբերակները կենտրոնացած էին արտադրական օբյեկտի արդիականացման վրա: Լուսավորման համակարգերում ներդրվեց LED տեխնոլոգիան: Գնահատվել է հին և մաշված տեխնիկան՝ վերջիններս վերանորոգելով կամ փոխարինելով նորով։ Բացի այդ, ընկերությունը նաև նախընտրեց արդիականացնել իր արտադրամասը՝ տեղադրելով ասֆալտի արտադրության նոր հոսքագիծ, նաև նոր ավտոպարկ: Արդյունքում ասֆալտի արտադրությունն աճել է չորս անգամ՝ զգալիորեն ցածր պահելով էներգիայի և բնական գազի սպառման ցուցանիշները

Business case on RECP assessment in "Ararat-Chanshin" LLC
"Ararat-Chansin" is well-renowned in the construction and building materials sectors. It provides services for the construction, installation, and repair works of roads, and it manufactures various products such as asphaltic concrete, building sand, crushed stone, and mineral powders. The company extracts its materials from its own quarry and uses advanced technological equipment for the industrial production of construction materials. Motivated to achieve a more energy-efficient production facility (integrated into its growth plans), the company participated in the RECP demonstration project under EaP GREEN (2013-2017). This publication shows the company’s experience reported after the monitoring exercise conducted in 2021, four years after the programme ended.
The RECP assessment examined the production site, and identified 8 options out of which 7 were implemented:
Replacement of the electric heating system with a natural gas one: options 1 and 6 proposed natural gas as the best energy source for heating. A natural gas boiler was incorporated, pipelines and reservoirs were properly isolated, and recirculation of hot water was achieved for better efficiency.
Improving building isolation: options 3 and 4 addressed the issue of heat losses from the heated areas into the external environment by reducing energy consumption.
Repairing and modernization of the equipment and facility: options 2, 5, and 7 were focused on upgrading the production facility. Lighting systems were retrofitted and the LED technology was introduced. Old and worn-out machinery was evaluated, concluding with actions of either repair or substitution. As well, the company also opted for upgrading its facility by installing a new asphalt production line, including a new vehicle fleet. As a result, asphalt production increased four times, all while keeping the energy and natural gas consumption in considerably low rates.