Կլոր սեղան քննարկում: Ռեսուրսների արդյունավետության դերը Հայաստանի ձկնաբուծության ոլորտում
ԵՄն հանուն շրջակա միջավայրի ծրագիրն ամրապնդում է Հայաստանի ձկնաբուծության ներքո ռեսուրսների արդյունավետությունը ընդգրկելու հրամայական կոչը
Դեկտեմբերի 22-ը կարևոր առիթ հանդիսացավ Հայաստանի առանցքային արդյունաբերական ոլորտներում ռեսուրսների օգտագործման վերաբերյալ քննարկման համար: Ազգային ձկնաբուծության մեջ ռեսուրսների արդյունավետության և թափոնների կառավարման վերաբերյալ կլոր սեղան՝ հիբրիդային միջոցառումը հավաքել էր 35 մասնակից՝ ներկայացնելով շրջակա միջավայրի նախարարությունը, էկոնոմիկայի նախարարությունը, Հայաստանի բնապահպանական և հանքարդյունաբերության տեսչական մարմինը, պետական մասնագիտացված գործակալությունները, բիզնես կազմակերպությունները: ՄԱԿ-ի ԱԶԿն, զարգացման միջազգային գործընկերներին և մասնավոր ընկերություններին:
Կլոր սեղանի հիմնական նպատակներն էին ներկայացնել Հայաստանի ձկնաբուծության ներկայիս պատկերը, քննարկել առկա կարգավորող շրջանակները և խոչընդոտները՝ արտադրողականության և արտահանման կարողությունների բարձրացման համար, ինչպես նաև ներկայացնել ռեսուրսների արդյունավետ և մաքուր արտադրություն (ՌԱՄԱ) մեթոդաբանության հնարավոր կիրառումը: Այս առումով քննարկումները մեկնարկեցին առկա իրավիճակով և մարտահրավերներով, որոնց բախվում են ձկնաբուծարանները, երբ փորձում են բարձրացնել իրենց արտադրողականությունը։
Այնուհետև քննարկումն անցավ ջրի օգտագործմանն ու վերօգտագործմանը, ձկնաբուծությունից և վերամշակումից առաջացած թափոնների կայուն կառավարմանը, ինչպես նաև ՌԱՄԱ-ի առավելությունները խթանելու և Հայաստանում շրջանաձև տնտեսության սկզբունքների ավելի լավ ներդրման միջոցներին:
"ԵՄն հանուն շրջակա միջավայրի ծրագրի շրջանակներում մենք այսօր այստեղ ենք՝ քննարկելու կանաչ ներդրումների և զարգացման կարևորությունը և անմիջականորեն համագործակցելու ձկնարտադրողների հետ: Հետևաբար, մենք այստեղ ենք լսելու ձեզ՝ արտադրողներին, և տեսնելու, թե որոնք են ձեր առջև ծառացած հիմնական մարտահրավերներն ու մտահոգությունները, և ինչպես է իրականացվում նոր փոփոխված Ջրային օրենսգրքի[1] հատկապես փակ ջրային համակարգերի ներդրման խահանջը մինչև ս.թ. 2024 թվականի հունվարի 1-ը, և դրա ազդեցությունը ձկնարտադրող ընկերությունների վրա։ Այս առումով այս հանդիպումը ընդհանուր եզրեր գտնելու, բնապահպանական ու տնտեսական հարցեր լուծելու տարածք է։ Իմանալով, որ տնտեսական աճը չի կարող լինել առանց բնական ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործման և առանց բնապահպանական աղետների դեմ պայքարի, ես ակնկալում եմ բաց և կառուցողական երկխոսություն, որտեղ մեր զարգացման գործընկերները կարող են ներկայացնել նաև Հայաստանում տեխնիկական աջակցության ծրագրերի իրականացման իրենց հաջող փորձը"ասաց Հայաստանի Հանրապետության շրջակա միջավայրի փոխնախարար տիկին Գայանե Գաբրիելյանը։
Ձկնաբուծության ոլորտը նպատակաուղղված է ընտրվել Կլոր սեղան միջոցառման համար: Ջրային կուլտուրաների արտադրությունը (որը ներառում է որսված և/կամ անազատության մեջ գտնվող ձուկ, խեցգետիններ և դրանցից ստացված բոլոր ապրանքները) Հայաստանում զարգացող տնտեսական ոլորտ է, այն ունի ինչպես արտադրության, այնպես էլ արտահանման աճի բարձր ներուժ, փաստագրված է ձկնաբուծության բարձր աճի տեմպերով և ընդգծված շահութաբերությամբ, որոնք միայն վերջին տասնամյակի ընթացքում գրանցել են արտադրության միջին տարեկան աճ 40 տոկոսով[2]: Գյուղատնտեսական հողերի սահմանափակ ռեսուրսները նաև խթանում են այլ բնական ռեսուրսների օգտագործումը մեծացնելու անհրաժեշտությունը, իսկ ձկնային մշակույթն ունի աճի գերազանց ներուժ: Դա պայմանավորված է նրանով, որ կլիմայական պայմանները բարենպաստ են մակերևութային ջրերում ձկնաբուծության համար, ընդ որում ստորգետնյա ջրերի օգտագործումը նպաստում է իշխանի և թառափի տարբեր տեսակների արդյունաբերական արտադրությանը ամբողջ տարվա ընթացքում: Վերջին տարիներին ձկնարդյունաբերությունը դարձել է կայացած արտադրության մոդոլ, ինչը կարող է ապահովել առկա ռեսուրսների ավելի կայուն օգտագործում և բազմաթիվ հնարավորություններ ազգային ձկնարտադրողների համար[3]։
Քննարկման ընթացքում ԵՄն հանուն շրջակա միջավայրի ծրագրի թիմը և փորձագետներն ներկայացրել են բիզնես ակնարկները և ռեսուրսների արդյունավետության և ավելի մաքուր արտադրության աուդիտի արդյունքները ձկնարտադրող մի քանի ընկերություններում, այդ թվում՝ «Սևան Ակվա», «Սևանի Իշխան» և «ԳՕՍ»-ը, որոնք մշակվել և ներկայացրել են Տկն․Էվելինա Ղուկասյանը, պրն․Բարդուղ Գաբրիելյանը, տկն․Լիանա Մարգարյանը և տկն Սուսաննա Հակոբյանը՝ Ազգային ծրագրի համակարգող Նունե Հարությունյանի համակարգմամբ: Տիկին Հարությունյանը նշեց  ձկնարտադրողների համար ՌԱՄԱ մեխանիզմների և հնարավորությունների կարևորությունը՝ նկատի ունենալով ակվա կուլտուրաների զարգացման ներկայիս միտումները և շուկայի պահանջները, ավելի որակյալ արտադրանքի պահանջարկը և ձկնարտադրության ոլորտում ջրի խնայողության շրջանաձև մոտեցումների և տեխնոլոգիաների կիրառման նոր ներդրված պարտադիր պահանջներըէ Ջրային օրենսգրքի փոփոխությունների շրջանակում։
Հանդիպման քննարկումների ընթացքում մասնակիցները վեր հանեցին թափոնների կառավարմանն առնչվող ամենահրատապ խնդիրներն ու խնդիրները և առաջարկեցին մշակել կարգավորող դաշտ՝ մասնավոր հատվածի հետ սերտ համագործակցությամբ: Առաջարկվում էր ձեռնարկել այն ձկնարտադրողների տեխնիկական և ֆինանսական կարիքների արագ գնահատումը, որոնք պարտավոր են մինչև 2024 թվականը ներդնել փակ ջրային համակարգեր՝ աջակցելու դրանց անցմանը` չվնասելով արտադրությունը կամ անտեսելով բնական ռեսուրսների օգտագործումը:
Որպես ձկնարտադրողներ, մինչ մենք խթանում ենք ջրային ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործումը, մենք նաև բախվում ենք թափոնների կառավարման համակարգում մեծ մարտահրավերների և թերությունների, քանի որ անհրաժեշտ են ավելի համակարգված գործողություններ տարբեր պետական մարմինների, ինչպես նաև պետական և մասնավոր հատվածների միջև, ասաց Մհեր Սերոբյանը։ «Սերոբյան Մհեր» ԻԷ-ի հիմնադիրը և Ձկնարտադրողների ասոցիացիայի անդամ:
Խոսելով ձկնաբուծության մեջ թափոնների կառավարման մասին՝ բնապահպանության նախարարը նախարարի թիվ 262-դ հրամանով հաստատել է Օգտագործման ուղեցույցը՝ ձկնային թափոնների կառավարումը կարգավորելու և ձկնաբուծության ոլորտի վերամշակված և երկարտադրանքը խթանելու նպատակով։ Այս նորաստեղծ պահանջները կարող են թվալ անհայտ և դժվար, բայց դրանք կարող են արագորեն վերածվել առավելության՝ ձկան մատակարարման շղթաների երկայնքով շահագրգիռ կողմերի համար և կարող են նպաստել առողջ միջավայրին, ինչպես նաև մրցունակ և կայուն ձեռնարկություններին: Առկա տեխնոլոգիաները նույնպես ձկնարտադրողների կողքին են, քանի որ դրանք կարող են օգնել թափոնները վերածել բարձրարժեք ենթամթերքի: Այնուամենայնիվ, անհրաժեշտ փոփոխությունների հաջող իրականացումը պահանջում է համագործակցություն ձեռնարկությունների, ծառայություններ մատուցողների, ակադեմիական և կարգավորող մարմինների միջև՝ ոլորտային զարգացմանն աջակցելու համար: Այն նաև կոչ է անում կիրառել խաչաձև մոտեցումներ՝ աջակցելու կայուն և ներառական լուծումներին: Այստեղ ՄԱԿ-ի ԱԶԿն հիմնվում է ձկնաբուծության ոլորտում իր լայն փորձի վրա և օգտագործում է ամբողջական մոտեցում՝ միաժամանակ բազմաթիվ մակարդակներում դերակատարներին ներգրավելու համար:

Round table discussion – the role of resource efficiency in the Armenian fisheries
The 22nd of December marked an important occasion for the discussion on resource use within key industrial sectors in Armenia. Developed as a Round Table discussion on resource efficiency and waste management in national fisheries, the hybrid event gathered 35 participants, representing the Ministry of Environment, the Ministry of Economy, the Environmental and Mining Inspection Body of Armenia, state specialized agencies, business organizations, UNIDO, international development partners, and private companies.
The main objectives of the Round Table were to present the current profile of Armenian fisheries, discuss existing regulatory frameworks and barriers to increase productivity and export capacity, and present the potential application of the Resource Efficient and Cleaner Production (RECP) methodology. In this sense, the discussions kicked off with the current situation and challenges faced by fish farms when trying to increase their productivity. Then, it moved towards water use and re-use, the sustainable management of waste generated from fish breeding and processing, and the means to promote RECP benefits and better introduce Circular Economy principles in Armenia.
Within the EU4Environment programme, we are here today to discuss the importance of green investment and development and to directly engage with the fish producers. Hence, we are here to listen to you, the producers, and to see what are the main challenges and concerns you face and how the enforcement of the newly amended Water Code[1] (which focuses on the introduction of closed water systems as of 1st of January 2024) will affect you. In this regard, this meeting is a space to find common ground and solve environmental and economic issues. Knowing that economic growth cannot happen without the efficient use of natural resources and without tackling environmental disasters, I am looking forward to an open and constructive dialogue where our development partners can also present their successful experience in the implementation of the technical assistance projects in Armenia, said Ms. Gayane Gabrielyan, Deputy Minister of Environment, Republic of Armenia.
The fishery sector was purposefully selected for the Round Table event. Aquaculture production (which includes caught and/or captive-bred fish, crustaceans and all the products derived from them) is a thriving economic sector in Armenia, holding both high production and export growth potential. This is well-documented by the high growth rate and marked profitability of fisheries, who, over the past decade alone, recorded an average annual production growth rate of 40 per cent.[2] The limited agricultural land resources also drive the need to increase the use of other natural resources, and the fish culture holds excellent growth potential. This is because the climatic conditions are favourable for fish culture in surface waters, with the use of underground waters facilitating year-round industrial production of different species of trout and sturgeon. In recent years, the fish industry has become a well-established one, which may ensure a more sustainable usage of the available resources and many opportunities for national fish producers.[3]
During the discussion, the EU4Environment RECP team and expert introduced the business cases and resource efficiency and cleaner production audit results in several fish-producing companies, including Sevan Aqua, Sevani Ishkhan and GOS developed and introduced by Evelina Ghukasyan, Bardugh Gabrielyan, Liana Margaryan and Susanna Hakobyan, under the coordination of the National Project Coordinator Ms. Nune Harutyunyan. Ms. Harutyunyan has mentioned the importance of RECP mechanisms and opportunities for fish producers, having in mind the current aquaculture development trends and market requirements, demanding better quality produce, and newly introduced obligatory requirements for using water-saving circular approaches and technologies in the fish production industry, introduced by the Government.
Within the meeting’s discussions, the participants identified some of the most urgent problems and issues related to waste management and proposed the development of a regulatory framework in close cooperation with the private sector. Within it, a suggestion was to undertake a rapid assessment of the technical and financial needs of those fish producers who are obliged to introduce closed-water systems by 2024 in order to support their transition without damaging production or neglecting the use of natural resources.
As fish producers, while we promote the effective use of water resources, we also face great challenges and shortcomings in the waste management system, as more coordinated actions between different state authorities, as well as between public and private sectorsare needed, said Mher Serobyan, founder of “Serobyan Mher” IE fish and member of the Fish Producers’ Association. Speaking about waste management in fisheries, Minister of Environment approved the User Guide by Ministerial Order No 262-d to regulate fish waste management and to boost recycled and bi-products from the fishery sector.  These newly established requirements might seem unknown and challenging, but they can be quickly turned into an advantage for the stakeholders along the fish supply chains and can contribute to a sound environment, as well as competitive and sustainable enterprises. The available technologies are also on the side of fish producers, as they can help turn waste into highly valued by-products. However, the successful implementation of the necessary changes calls for cooperation among businesses, service providers, academia, and regulatory bodies to support sectoral development. It also calls for cross-cutting approaches to support sustainable and inclusive solutions. Here, UNIDO is building on its broad experience in the fisheries sector and utilizes a holistic approach to engage actors on multiple levels, simultaneously.