2023 թվականի օգոստոսի 10-ին Գյումրու «Ասպարեզ» մամուլի ակումբի սրահում տեղի ունեցավ Կանաչ ակումբների 2-րդ հանդիպումը։ Այս հանդիպման նպատակն էր ակումբի անդամներին ներկայացնել «Մոդուլ 2. Էներգիա»:
Միջոցառմանը մասնակցում էին 20 մասնակիցներ, այդ թվում՝ տարածաշրջանում գործող փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ) ներկայացուցիչներ, ակադեմիայի ներկայացուցիչներ, հասարակական կազմակերպությունների անդամներ և REC Caucasus ծրագրի անձնակազմը, որը հանդիսանում է ազգային իրականացնող գործընկեր:
Երկրորդ հանդիպման հիմնական նպատակն է գնահատել կազմակերպության կողմից էներգիայի օգտագործումը` ներառյալ էներգաարդյունավետության և խնայողության նախկին և ընթացիկ նախաձեռնությունները: Գնահատել Էներգետիկ ռեսուրսների կառավարմանը վերաբերող յուրաքանչյուր հարցադրում՝ կառավարելի/ռիսկի բացակայությունից մինչև չկառավարվող՝ ընկերության համար պոտենցիալ ռիսկեր:
Օգտվել «Ինքնագնահատման գործիքի» մաս 2-ից` «Էներգետիկ ռեսուրսներ»` ըստ նախորդ հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված հմտությունների:
Հանդիպման ավարտին ՌԱՄԱ Կանաչ Ակումբների տեխնիկական փորձագետներ տկն․ Դշխուհի Սահակյանը և պրն․ Տիգրան Սեկոյանը այցելություններ կատարեց մի շարք ձեռնարկություններ, մասնավորապես՝ Շիրակի մարզի Բավրա համայնքում գործող «Նոր Հատիկ» գյուղատնտեսական կոոպերատիվ և «Արարատ Պողոսյան» անհատ ձեռներեց (ֆերմեր). Կանաչ ակումբներ նախաձեռնության մասնակիցները: Այս այցելությունների նպատակն էր ծանոթանալ այդ ձեռնարկությունների արտադրական կարողություններին և իրականացնել դրանց գործունեության նախնական/նախնական գնահատում։

On August 10, 2023, a Green Clubs 2nd meeting was held in the Asparez press club Hall in Gyumri. The purpose of this meeting was to present to the Club members the “Module 2: Energy”.
The event was attended by 20 participants, including representatives from small and medium-sized enterprises (SMEs) operating in the region, academia representatives, members of public organizations, and the project staff of REC Caucasus, who serves as the National Implementing Partner.
The Second meeting's primary objective is to evaluate the organization's energy consumption, encompassing both historical and ongoing energy efficiency and conservation initiatives. The aim is to comprehensively assess all aspects of energy resource management, categorizing potential risks from manageable to unmanageable for the company.
The Part 2 "Energy Resources" of the Self-Assessment Tool was utilized, building upon the skills acquired during the previous meeting. The following key aspects was covered:
Addressing these aspects was aimed at developing a comprehensive understanding of energy consumption patterns, which, in turn, led to the formulation of well-informed strategies for enhancing energy management.
At the end of the meeting RECP Green Clubs Technical Experts Mrs. Dshkhuhi Sahakyan conducted visits to several enterprises, in partilcular, "Nor Hatik" agricultural cooperative and "Ararat Poghosyan" Individual entrepreneur (farmer) operating in Bavra community of Shirak Marz, identified as participants of the Green Clubs initiative. The purpose of these visits was to familiarize themselves with the production capabilities of these enterprises and conduct an initial/preliminary assessment of their activities.