2023թ. Սեպտեմբերի 8-ին Արմավիրի զարգացման կենտրոն ՀԿ-ի գրասենյակում տեղի ունեցավ Հայաստանում ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող «Հայաստանում ԵՄ-ն հանուն շրջակա միջավայրի» Գործողության ռեսուրսարդյունավետ և ավելի մաքուր արտադրություն (ՌԱՄԱ) ծրագրի Կանաչ ակումբների հիմնադրման բաղադրիչի երկրորդ հանդիպումը: Այս հանդիպման նպատակն էր ակումբի անդամներին ներկայացնել «Մոդուլ 2. Էներգիա»:
Միջոցառմանը մասնակցում էին 19 մասնակիցներ, այդ թվում՝ Արմավիր համայնքի ՏԻՄ անդամներ, ՀԿ սեկտորի ներկայացուցիչներ, քաղաքի Կանաչ ակումբի անդամ ձեռնարկությունների ներկայացուցիչներ և REC Caucasus ծրագրի անձնակազմը:
Երկրորդ հանդիպման հիմնական նպատակն է գնահատել կազմակերպության կողմից էներգիայի օգտագործումը` ներառյալ էներգաարդյունավետության և խնայողության նախկին և ընթացիկ նախաձեռնությունները: Գնահատել Էներգետիկ ռեսուրսների կառավարմանը վերաբերող յուրաքանչյուր հարցադրում՝ կառավարելի/ռիսկի բացակայությունից մինչև չկառավարվող՝ ընկերության համար պոտենցիալ ռիսկեր:
Օգտվել «Ինքնագնահատման գործիքի» մաս 2-ից` «Էներգետիկ ռեսուրսներ»` ըստ նախորդ հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված հմտությունների:
Հանդիպման ավարտին ՌԱՄԱ Կանաչ Ակումբների տեխնիկական փորձագետներ տկն․ Դշխուհի Սահակյանը և պրն․ Տիգրան Սեկոյանը այցելություններ կատարեց մի շարք ձեռնարկություններ, մասնավորապես՝ Արմավիրի մարզում գործող «Կարմիր Կատար» թրչնաֆաբրիկա և «Արաքսի ափին» հյուրատուն․ Կանաչ ակումբներ նախաձեռնության մասնակիցները: Այս այցելությունների նպատակն էր ծանոթանալ այդ ձեռնարկությունների արտադրական կարողություններին և իրականացնել դրանց գործունեության նախնական/նախնական գնահատում։

In 2023, on September 8th, the second meeting of the component focused on establishing Green Clubs, as part of the EU-funded Resource Efficient and Cleaner Production (RECP) program, took place at the Armavir Development Center NGO's office. The primary objective of this meeting was to introduce "Module 2: Energy" to the club members.
The event was attended by 19 participants, comprising members of the local government of the Armavir community, representatives from the NGO sector, delegates from enterprises affiliated with the city's Green Club, and the project staff of REC Caucasus.
The aim of the Second meeting's in Armavir is to evaluate the organization's energy consumption, encompassing both historical and ongoing energy efficiency and conservation initiatives. The aim is to comprehensively assess all aspects of energy resource management, categorizing potential risks from manageable to unmanageable for the company.
The Part 2 "Energy Resources" of the Self-Assessment Tool was utilized, building upon the skills acquired during the previous meeting. The following key aspects was covered:
Addressing these aspects was aimed at developing a comprehensive understanding of energy consumption patterns, which, in turn, led to the formulation of well-informed strategies for enhancing energy management.
At the end of the meeting RECP Green Clubs Technical Experts Mrs. Dshkhuhi Sahakyan conducted visits to several enterprises, in partilcular, "Karmir Katar" Poultry and the Guest house “On the banks of Araks” operating in Armavir Marz, identified as participants of the Green Clubs initiative. The purpose of these visits was to familiarize themselves with the production capabilities of these enterprises and conduct an initial/preliminary assessment of their activities.