ՌԱՄԱ կիառման բիզնես օրինակ՝ «Սամ-Հար» ՍՊԸ
«Սամ-Հար» ՍՊԸ-ն գտնվում է Կոտայքի մարզի Աբովյան քաղաքում։ Այն գործում է 2003 թվականից և արտադրում է գազավորված ըմպելիքներ (լիմոնադ, հանքային ջուր) «Սիփան» ապրանքանիշով։ Կոմպոտների արտադրությունը սկսել է 2009թ.-ից, որն էլ ընկերության ծաղկման սկիզբն էր։ Պահածոների արտադրամասն առանձնացվել է 2013 թվականին և տեղափոխվել նոր մասնաշենք։ 2010 թվականից արտադրվում է 15 տեսակի կոմպոտ և մուրաբա, 2 տեսակի դոնդող, 10 տեսակի բնական հյութ և 4 տեսակի մարինադ՝ «Սիփան», «Անուշ» և «Արևիկ» ապրանքանիշերով։ Արտադրամասի աշխատանքը սեզոնային է (մայիս-հոկտեմբեր): Մակնշման և փաթեթավորման արտադրամասը գործում է տարվա մնացած օրերին՝ կախված պատվերներից։ Ավելի էներգաարդյունավետ արտադրության հասնելու շարժառիթով ընկերությունը մասնակցել է ՌԱՄԱ ցուցադրական նախագծին «Կանաչ տնտեսություն Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանում» (EAP Green)-ի շրջանակներում (2013-2017): Այս հրապարակումը ցույց է տալիս ընկերության փորձը, որը զեկուցվել է 2021 թվականին իրականացված մոնիթորինգից հետո՝ ծրագրի ավարտից չորս տարի անց:
ՌԱՄԱ գնահատումն ուսումնասիրել է արտադրական տարածքը և հայտնաբերել 16 միջոցառում 4 ՌԱՄԱ տարբերակների շրջանակներում: Առաջարկված բոլոր 16 միջոցառումները իրականացվել են (2 մասամբ)։
ՌԱՄԱ տարբերակ 1։ Թափոնների կրճատում և վերամշակում։ Թափոններ՝ սերկևիլի չոր միջուկ, նռան կեղև, ծիրանի և դեղձի կորիզներ, վաճառվել են համապատասխան կազմակերպություններին, որոնք են թեյի, սննդի, օծանելիքի, քսուքների արտադրողները: Դեղձի սերմերը օգտագործվել են ոգելից խմիչքները մաքրելու համար, իսկ օրգանական թափոնները (բացառությամբ ծիրանի և դեղձի կորիզների) վերածվել են կենսահումուսի՝ ձեռնարկությունում որպես օրգանական պարարտանյութ հետագա օգտագործման համար կամ վաճառքի նպատակով։
ՌԱՄԱ տարբերակ 2։ Ջրի խնայողություն և վերաօգտագործում։ Հումքի լվացման համար օգտագործվող ջուրը (բացառությամբ վերջնական լվացումից հետո ջրի) օգտագործվել է ոռոգման նպատակով, քանի որ այն չի պարունակում կողմնակի քիմիական նյութեր: Կառուցվել է նաև ջրամբար՝ գործարանի տարածքում լվացվելու և այգիների ոռոգման համար։
ՌԱՄԱ տարբերակ 3։ Նյութերի խնայողություն և օգտագործման կրճատում։ Ամեն տարի անձնակազմը սեզոնի սկզբին վերապատրաստման դասընթացներ է անցկացրել՝ հումքի վերամշակման փուլում նյութերի և պատրաստի արտադրանքի կորուստներից խուսափելու համար: Պատրաստի արտադրանքի մնացորդները նվազեցնելու համար հումքը ստացվել է միայն մատակարարների հետ կնքված պայմանագրերով, հերմետիկ բաժակները/կափարիչները ստուգվել են, նաև վերահսկվել է որակի վերահսկման սարքի հետ աշխատանքը:
ՌԱՄԱ տարբերակ 4։ Էներգիայի արդյունավետ օգտագործում/ընտրություն և էներգիայի արդյունավետ օգտագործում։ Չօգտագործվող սարքավորումներն անջատված պահելը, սարքավորումները վերանորոգելն ու կարգավորելը, նոր EE/LED շրջանակների տեղադրումը, ընդհանուր արտադրական տարածքից պատրաստի արտադրանքի պահեստավորման տարածքի առանձնացումը և ձմռանը միայն պահեստի ջեռուցումը՝ օգնեցին հասնել էներգաարդյունավետության:
Մասնակի իրականացված միջոցառումներ (իրականացումն ընթացքի մեջ է)։
ՌԱՄԱ-ի շարունակական ծրագրի շնորհիվ «Սամ Հար» ՍՊԸ-ն մեծ արդյունքների է հասել արտադրանքի որակի, աշխատանքային առողջության և անվտանգության և ընդհանուր բնապահպանական ցուցանիշների ոլորտում: Կոմպոտի, ջեմի, դոնդողի, բնական հյութի և մարինադի արտադրության ընթացքում գործընթացների շղթայի համակարգված օպտիմալացումը և վերակառուցումը օգնում են ապահովել արտադրության շարունակականությունը, նվազագույնի հասցնելով արտադրության ընդհատումները: Ներքին մթնոլորտի պահպանման, էներգիայի սպառման համակարգերի արդիականացման և կանխատեսվող միջոցառումների իրականացման շնորհիվ «Սամ Հար» ՍՊԸ-ն կզբաղեցնի ավելի մեծ շուկա, օգուտներ կբերի բիզնեսի, սոցիալական և բնապահպանական բնագավառներում:
Ընկերությունը սկսել է ՌԱՄԱ-ի իրականացումը 2016թ.-ին, երբ առաջին իսկ հանդիպման ընթացքում առաջարկված բոլոր 16 միջոցառումները իրականացվեցին (2 մասամբ) և ոչ մի միջոցառում չհետաձգվեց և չմերժվեց: Սա հանգեցրեց ավելի լավ տնտեսվարման, գործընթացների ավելի լավ վերահսկման, սարքավորումների ու արտադրանքի փոփոխության և այլն: «Սամ Հար» ՍՊԸ-ն շահագրգռված է շարունակել ՌԱՄԱ միջոցառումների իրականացումը իրենց ընկերությունում, քանի որ դրանք ընկերությանը բերել են բնապահպանական, ֆինանսական և սոցիալական օգուտներ։

Business case on RECP assessment in "Sam Har" LLC
"Sam Har" LLC specializes in the production of carbonated beverages (lemonade and mineral water) under the trademark "Sipan." In addition, since 2009, the company expanded to compote production, and since 2013, to produce canned food in a new, relocated building. Since 2010, it has produced 15 varieties of compote and jam, two types of jelly, 10 types of natural juice, and four types of marinade under the trademarks "Sipan," "Anush," and "Arevik." The manufacturing facility operates seasonally from May to October, while the labeling and packaging takes place all year round, based on orders. The company sources its raw materials from premium suppliers to ensure the high quality of its goods. Adhering to the ISO 22000 international standard, its products are well-regarded both in Armenia and abroad. The company also maintains an orchard on its premises, cultivating peaches, apricots, and white sweet-cherry. Motivated to achieve more energy-efficient production, the company participated in the RECP Demonstration Project under EaP GREEN (2013-2017). This publication shows the company’s experience reported after the monitoring exercise conducted in 2021, four years after the programme ended.
The RECP assessment examined the production site and identified 16 measures grouped in four RECP options. All 16 measures have been either fully implemented (14 measures) or partly implemented (2 measures):
RECP option 1. Waste reduction and recycling: Organic waste such as dry quince core, pomegranate peel, apricot, and peach kernels are sold to relevant organizations (tea, food, perfume, and cream manufacturers). Peach seeds are repurposed as absorbents for cleaning alcoholic beverages, and other organic waste (excluding apricot and peach kernels) is transformed into bio-humus, for further use as organic fertilizer or for sale.
RECP option 2. Water saving and reuse: The water used to wash the raw materials (excluding the water after the final wash) is repurposed for irrigation purposes, as it doesn't contain side chemicals. Additionally, a water-storing basin was built to wash the manufacturing area and irrigate the garden.
RECP option 3. Material saving and use reduction: Annual staff training sessions take place at the beginning of each season to prevent material and product loss during the processing of raw materials. To minimize the rejection of the final products, the raw materials are received only through signed contracts with suppliers. Sealing cups are meticulously checked for defects, and the quality control device is closely monitored.
RECP option 4. Energy efficiency measures: Strategies like keeping the unused equipment off, repairing and adjusting equipment, installing new, energy-efficient/LED lamps, separating the storage area for finished products from the general manufacturing area, and heating the storeroom only during winter have all increased energy efficiency and reduced consumption.
Partly implemented measures:
Thanks to the RECP Project, “Sam Har” LLC has significantly enhanced product quality, occupational health and safety, and overall environmental performance. The production of compote, jam, jelly, natural juices, and marinade, coupled with the systematic optimization and restructuring of the production processes, has ensured continuity and minimized risks and interruptions. By maintaining an adequate internal climate, investing in energy-efficient systems, and implementing the proposed RECP measures, “Sam Har” LLC is poised to capture larger markets and achieve economic, social, and environmental benefits.
Its proactive approach resulted in improved housekeeping, enhanced process controls, equipment modifications, and product enhancements, among other positive outcomes.
Moreover, the company is keen on continuing the implementation of resource efficiency measures, as this has consistently delivered environmental, financial, and social benefits.