ՌԱՄԱ կիառման բիզնես օրինակ՝ «Բնակաթ» ՍՊԸ
«Բնակաթը» կաթնամթերք արտադրող ընկերություն է Երևանից։ 2011 թվականին հիմնադրված ձեռնարկությունն իր գործունեությունը սկսել է Լոռի մոցարելլա պանրի արտադրությունից և տարիների ընթացքում աստիճանաբար ավելացրել իր ապրանքատեսակները։ Ընկերության տարածքը բաժանված են երկու մասի` առաջինը՝ արտադրական հոսքագիծ, և երկրորդը՝ վարչական շենք: Նախատեսված վերանորոգման ավարտից հետո արտադրական հոսքագիծը ձեռք կբերի նոր սարքավորումներ: Ավելի էներգաարդյունավետ արտադրության հասնելու շարժառիթով ընկերությունը մասնակցել է ՌԱՄԱ ցուցադրական նախագծին «Կանաչ տնտեսություն Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանում» (EAP Green)-ի շրջանակներում (2019-2024): Այս հրապարակումը ցույց է տալիս ընկերության փորձը, որը զեկուցվել է 2022-2023 թթ. իրականացված մոնիթորինգից հետո։
ՌԱՄԱ գնահատումն ուսումնասիրել է արտադրական տարածքը և բացահայտել ՌԱՄԱ տարբերակներ, որոնցից ընկերության կողմից առաջնահերթություն է տրվել հետևյալ երեքին: Այս միջոցառումները միջինից բարձր ծախսատարության առաջարկություններ են։
ՌԱՄԱ տարբերակ 1։ Պանրի արտադրության մնացորդների մշակում և վերաօգտագործում։ Այս միջոցառումը ներառում է շիճուկը որպես հումք վերօգտագործելը և գարեջրի արտադրողներին վաճառելը ( կեղտաջուրը քաղաքային կոյուղու համակարգ թափելու փոխարեն): Սա տարեկան 180,000 եվրոյով կավելացնի շրջանառությունը և միաժամանակ կնվազեցնի թափոնների արտադրությունը:
ՌԱՄԱ տարբերակ 2։ Ֆոտովոլտային (ՖՎ) արևային համակարգի տեղադրում։ Այս միջոցառումը բաղկացած է 120 կՎտ հզորությամբ ՖՎ արևային համակարգի տեղադրումից՝ ընկերության էներգետիկ կարիքները հոգալու համար՝ օգնելով նրան ձեռք բերել էներգետիկ անկախություն:
ՌԱՄԱ տարբերակ 3։ Հին, ոչ արդյունավետ հովացման սարքավորումների փոխարինում։ Այս միջոցառումը ենթադրում է հին, էներգաարդյունավետ հովացման սարքավորումների փոխարինում նոր, էներգաարդյունավետ սարքերով, որոնց օգտակար գործողության գործակիցը (ՕԳԳ) 2,5-ից բարձր է:

Business case on RECP assessment in "Bnakat" LLC
"Bnakat" is a dairy producer from Yerevan. Established in 2011, the enterprise started its operation with the production of the Lori Mozzarella cheese and gradually expanded the production line throughout the years. The company’s facilities are separated into two sections: the first, consisting of the paving production line, and the latter, which comprises the administration staff. Once the planned renovation is complete, the production line will benefit from new pieces of equipment. Motivated to improve energy efficiency and its overall performance, the company participated in the RECP Demonstration Project under EU4Environment (2019-2024). This publication shows the company’s experience reported after the monitoring exercise conducted in 2022-2023.
The RECP assessment examined the production site and identified several RECP options, out of which the following three were prioritized by the company. These measures are medium to high-cost recommendations:
RECP Option 1. The treatment and reuse of cheese production residuals: This measure consists of repurposing and selling whey to beer producers as raw material (instead of discharging it as wastewater directly to the municipal sewage system). This would increase turnover by EUR 180,000 per year and simultaneously reduce waste generation.
RECP Option 2. Installing a photovoltaic (PV) solar system: This measure consists of installing a 120 kW PV solar system to cover the energy needs of the company, helping it gain energy independence.
RECP Option 3. Replacing the old, inefficient cooling equipment: This measure consists of replacing the old, energy-inefficient cooling equipment with new, energy-efficient devices with a coefficient of performance (COP) higher than 2.5.