ՌԱՄԱ կիառման բիզնես օրինակ՝ «Երփին» Գյուղատնտեսական Կոոպերատիվ
«Երփին» կաթնամթերք արտադրող է Վայոց ձորի Ելփին համայնքից։ Ընկերությունը հիմնադրվել է 2017 թվականին գյուղատնտեսական կոոպերացիայի նախագահ պարոն Արթուր Նազարյանի կողմից,։ Բացի պանրի արտադրության մեջ մասնագիտացված լինելուց (11 տեսակ) ընկերությունը նաև մեծ ներուժ ունի ընդլայնվելու և այլ տեսականի արտադրելու, ինչպիսիք են յոգուրտները, սպիտակուցի փոշին և կենդանիների չոր սնունդը: Արտադրական գործընթացը հիմնված է տեղական հասանելի միջոցների վրա (կաթ և նուրբ խոտաբույսեր): Ընկերության հիմնական մարտահրավերներն են պանրի արտադրության ավելցուկային թափոնները (կեղտաջրերը և պինդ մնացորդները), որոնք թափվում են տեղումների ավազաններում առանց որևէ մաքրման, ինչպես նաև էներգաարդյունավետությունը (քանի որ արտադրությունը հիմնված է գազի, հեղուկացված նավթ և ցանցից էլեկտրականության օգտագործման վրա): Թափոնները նվազագույնի հասցնելու և էներգիայի բարձր ծախսերը նվազագույնի հասցնելու շարժառիթով ընկերությունը մասնակցել է ՌԱՄԱ ցուցադրական նախագծին «Կանաչ տնտեսություն Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանում» EU4Environment ծրագրի շրջանակում:
ՌԱՄԱ գնահատումն ուսումնասիրել է արտադրական տարածքը և բացահայտել ՌԱՄԱ տարբերակներ, որոնցից ընկերության կողմից առաջնահերթություն է տրվել հետևյալ երեքին: Այս միջոցառումները միջինից բարձր ծախսատարության առաջարկություններ են։
ՌԱՄԱ տարբերակ 1։ Պանրի արտադրության մնացորդների մշակում և վերաօգտագործում։ Այս միջոցառման ընթացքում պանրի արտադրության գործընթացի մնացորդները (շիճուկ և պանրի մնացորդներ) կվաճառվեն որպես կենդանիների համար չոր սնունդ և սպիտակուցի փոշի արտադրելուն՝ դրանք որպես թափոն պարզապես տեղումների ավազաններ թափելու փոխարեն: Սա կհանգեցնի շրջանառության ավելացման և միաժամանակ կնվազեցնի թափոնների առաջացումը:
ՌԱՄԱ տարբերակ 2։ AAFBR-5 կեղտաջրերի մաքրման կայանի ձեռք բերում։ Այս միջոցառումը կապահովի կեղտաջրերի բազմափուլ մաքրում: Ներկայումս կեղտաջրերն ուղղակիորեն թափվում են տեղումների ավազան, որտեղ դրանք միայն մեխանիկորեն մաքրվում են նստվածքի գործընթացի միջոցով, իսկ ավելի ուշ՝ արտանետվում շրջակա միջավայր: Վերամշակված ջուրը կօգտագործվի ընկերության այգու ոռոգման համար։
ՌԱՄԱ տարբերակ 3։ Ֆոտովոլտային (ՖՎ) արևային վահանակների տեղադրում։ Սա զգալիորեն կնվազեցնի ընկերության կախվածությունը գազի և էլեկտրաէներգիայի ցանցից (հիմնականում օգտագործվում է պաստերիզացման և սառեցման գործընթացներում) և հնարավորություն կտա դառնալ էներգետիկ առումով ինքնաբավ:

Business case on RECP assessment in "ERPIN" Agricultural Cooperative
"Erpin" is a dairy producer from the Yelpin community of Vayots Dzor. The company was founded in 2017 by the president of the agricultural cooperation, Mr. Artur Nazaryan, who also provided the land and infrastructure. In addition to being specialized in cheese production (11 types), the company also shows great potential for expanding production to other dairy products, such as yogurts, protein powder, and dry food for animals. The production process is based on locally available inputs (milk and fine herbs). The company’s main challenges are the excess waste (wastewater and solid residuals) from cheese production, which is disposed of in the precipitation basins without any treatment, as well as energy efficiency (as production is based on using gas, liquefied petroleum gas (LPG), and electricity from the grid). Motivated to minimize waste and high energy costs, the company participated in the RECP Demonstration Project under EU4Environment (2019-2024). This publication shows the company’s experience reported after the monitoring exercise conducted in 2022-2023.
The RECP assessment examined the production site and identified several RECP options, out of which the following three were prioritized by the company. These include medium investments:
RECP Option 1. Treating and reusing residuals from cheese production: This measure consists of redirecting the residuals from cheese production (whey and cheese leftovers) to producing dry food for animals and protein powder, instead of simply discharging them as waste into the precipitation basins. This would result in an increased turnover and would simultaneously reduce the generation of waste.
RECP Option 2. Purchasing an AAFBR-5 wastewater treatment plant: This measure would provide a multi-staged treatment of the wastewater. Currently, wastewater is directly discharged into the precipitation basin, where it is only mechanically treated through a process of sedimentation, and later released into the environment. The reprocessed water would be used to cover the irrigation needs of the company’s orchard.
RECP Option 3. Installing photovoltaic (PV) solar panels: This would significantly reduce the company's dependence on gas and electricity from the grid (mostly used during the pasteurization and refrigeration processes), and enable it to become energy self-sufficient.