ՌԱՄԱ կիառման բիզնես օրինակ՝ «ԳՈՍ» ՓԲԸ
«ԳՈՍ» ՓԲԸ-ն հիմնադրվել է 1973 թվականին և գտնվում է «Սևան» ազգային պարկի տարածքում։ Նախկինում ընկերությունը եղել է Գեղարքունիքի մարզի ամենամեծ ձկնաբուծարանը և զբաղվել է իշխանի և կողակի բուծմամբ: Ներկայումս ֆերմայում բուծում են կոմերցիոն ձկներ՝ ծիածանախայտ և գեղարքունի իշխան, ինչպես նաև խեցգետին (հիմնականում ռուսական շուկայի համար): Խեցգետնի պաշարների կրճատման պատճառով ընկերությունն այժմ կենտրոնացած է իշխանի արտադրության և վաճառքի ծավալների ավելացման վրա: Ընկերության հիմնական նպատակն է վաճառել բարձրորակ, թարմ ձկնամթերք ինչպես ներքին, այնպես էլ միջազգային շուկաներում, ինչպես նաև նվազեցնել արտադրության ընդհանուր ծախսերը: Իր արտադրանքի որակը բարելավելու և էներգիայի տարեկան բարձր ծախսերը լկրճատելու շարժառիթով ընկերությունը մասնակցել է ՌԱՄԱ ցուցադրական նախագծին «Կանաչ տնտեսություն Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանում» EU4Environment (2019-2024) շրջանակներում:
ՌԱՄԱ գնահատումն ուսումնասիրել է արտադրական տարածքը և բացահայտել ՌԱՄԱ տարբերակներ, որոնցից ընկերության կողմից առաջնահերթություն է տրվել հետևյալ երեք միջինից բարձր ծախսատարության առաջարկություններին։
ՌԱՄԱ տարբերակ 1: Ֆոտովոլտային (ՖՎ) արևային համակարգի տեղադրում: Այս միջոցառումը Ներառում է ՖՎ կայանի տեղադրում՝ ընկերության էներգետիկ կարիքները հոգալու համար՝ օգնելով նրան դառնալ էներգետիկ առումով անկախ և զգալիորեն նվազեցնելով էլեկտրաէներգիայի ծախսը:
ՌԱՄԱ տարբերակ 2: Ձկների համար բուծարանի հիմնում: Սա զգալիորեն կնվազեցնի շուկայից ձկների գնման հետ կապված ծախսերը։
ՌԱՄԱ տարբերակ 3: Ավտոմատ կերակրման դիսպենսերային՝ բաշխման, համակարգի տեղադրում: Սա կօգնի խնայել հումքը՝ արդյունավետ կերպով կազմակերպելով ձկների սնուցման համակարգը: Խորհուրդ է տրվում թթվածնի հաշվիչներ տեղադրել բուծման լճակներում։ Թթվածնի հաշվիչները, կերակրման պլանը և կերերի յուրացման գործընթացի արդյունավետությունը կկարգավորվեն հարմարեցված համակարգչային ծրագրաշարի օգնությամբ

Business case on RECP assessment in "GOS" CJSC
"GOS" CJSC was established in 1973 and it is located within the National Park "Sevan". In the past, the company was the largest fish farm within the Gegharkunik province, raising trout and Khramulia fingerlings. Currently, the farm grows commercial fish: rainbow trout and Gegharkunik trout, as well as crayfish (mainly for the Russian market). Due to a reduction in crayfish stock, the company’s focus is now on increasing the production and sale of trout. The main goal of the company is to sell high-quality, fresh fish products on both domestic and international markets, as well as to reduce overall production costs. Motivated to improve the quality of its products and address the high annual energy costs, the company participated in the RECP Demonstration Project under EU4Environment (2019-2024). This publication shows the company’s experience reported after the monitoring exercise conducted in 2022-2023.
The RECP assessment examined the production site and identified several RECP options, out of which the following three were prioritized by the company:
RECP Option 1. Installing a photovoltaic (PV) solar system: This measure consists of installing a PV plant to cover the energy needs of the company, helping it become energy-independent and significantly reducing electricity costs.
RECP Option 2. Organizing a nursery for the fingerlings: This measure consists of reviving the facilities used for the growth of fingerlings. This would significantly reduce the costs related to the purchase of fingerlings from the market.
RECP Option 3. Installing an automatic, feeding dispenser system: This would help save raw materials by efficiently organizing a computerized fish feeding system. Part of, it is recommended to install oxygen meters in the growing ponds. The oxygen meters, the feeding plan, and the efficiency of the feed assimilation process would all be regulated with the help of tailored computer software.