ՌԱՄԱ կիրառման բիզնես օրինակ՝ «Մ․Սիսակըան» ՍՊԸ
«Մ. Սիսակյան» ՍՊԸ-ն կարի ընկերություն է, որը հիմնադրվել է 2017 թվականին, Լոռու մարզում: Ընկերությունը որպես ենթակապալառու մատուցում է կարի ծառայություններ խոշոր տեքստիլ արտադրողների համար, հետևաբար նրա արտադրանքը հիմնականում ուղղված է արտահանմանը: Թեև ձեռնարկությունն ինքը չունի որևէ միջազգային սերտիֆիկատ, ընկերության գլխավոր կապալառուներից մեկը՝ Գլորիան, ISO 9001 սերտիֆիկատի կրող է և Մ.Սիսակյանի ողջ տարածքում ներդրել է որակի ապահովման ստանդարտացված համակարգը։ Ավելի էներգաարդյունավետ արտադրության հասնելու շարժառիթով ընկերությունը մասնակցել է ՌԱՄԱ ցուցադրական նախագծին «Կանաչ տնտեսություն Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանում» (EAP Green)-ի շրջանակներում (2019-2024): Այս հրապարակումը ցույց է տալիս ընկերության փորձը, որը զեկուցվել է 2022-2023 թթ. իրականացված մոնիթորինգից հետո:
ԱՄԱ-ի գնահատումն ուսումնասիրել է արտադրական տարածքը և բացահայտել ՌԱՄԱ-ի տարբերակներ, որոնցից ձեռնարկությոան կողմից առաջնահերթություն են տրվել երկուսին, որոնք միջին և ցածր ծախսատարության առաջարկություններ են:
ՌԱՄԱ տարբերակ 1: Ֆոտովոլտային (ՖՎ) արևային պանելների տեղադրում: Այս միջոցառումն իրենից ներկայացնում է 30-ից 50 կՎտժ անվանական հզորությամբ ՖՎ արևային համակարգի տեղադրում: Սա կսահմանափակի ընկերության կախվածությունը ազգային ցանցից և հնարավորություն կտա դառնալ էներգապես ինքնաբավ:
ՌԱՄԱ տարբերակ 2: Վերամշակված գործվածքների մնացորդների և սինտեփոնի վերաօգտագործում՝ նոր ապրանքներ ստեղծելու և դրանք շուկայում վաճառելու համար: Օգտագործելով գործվածքները և փափուկ մանրաթելերի մնացորդները՝ կարտադրվեն նոր ապրանքներ (օրինակ՝ գործվածքներ բարձերի և վերմակների համար, անկողնային պարագաներ, փափուկ խաղալիքների և խաղալիքների արտադրություն), ինչպես նաև կվերամշակվի արհեստական մանրաթելը, (որը կարող է հետագայում վաճառվել կահույք արտադրողներին): Թափոնների և աղտոտվածության ընդհանուր ցուցանիշը (որն առաջանում է ավելորդ գործվածքի այրման հետևանքով) զգալիորեն կնվազի:

Business case on RECP assessment in "M.Sisakyan" LLC
"M. Sisakyan" is a sewing company established in 2017 in the province of Lori. The company provides sewing services as a subcontractor for large textile manufacturers and, therefore, its outputs are mostly export-oriented. Although the enterprise itself does not own any international certificates, one of the company's main contractors, Gloria, is a holder of the ISO 9001 certification and has implemented the standardized quality assurance system throughout M.Sisakyan.Motivated to address the high electricity costs and the generation of waste, the company participated in the RECPDemonstration Project under EU4Environment (2019-2024). This publication shows the company’s experience reported after the monitoring exercise conducted in 2022-2023.
The RECP assessment examined the production site and identified several RECP options, out of which the following two were prioritized by the enterprises. These include medium and low-cost recommendations:
RECP Option 1. Installation of a photovoltaic (PV) solar system: This measure consists of installing a PV solar system with a nominal power between 30 and 50 kWh. This would curb the company's dependence on the national grid, and enable it to become energy self-sufficient.
RECP Option 2. Reusing recycled fabric scraps and sintepon to create new products and sell them on the market: This measure would provide a new purpose for the current waste by reusing the fabric and soft fiber scraps to create new products (e.g., fabrics for pillows and blankets, beddings, production of stuffed animals and toys), as well as recycling sintepon (which can be further sold to furniture manufacturers). The total amount of waste and pollution (resulting from burning the excess scrap materials) would be significantly reduced.