ՌԱՄԱ կիրառման բիզնես օրինակ՝ «Մագնոն» ԲԲԸ
«Մագնոնը» կոնստրուկցիոն մետաղական ապրանքների արտադրող է: Հիմնադրվելով 1998 թվականին սեփականաշնորհված ձեռնարկության հիմքի վրա՝ ընկերությունը ձևափոխել է նախկինում գոյություն ունեցող աշխատանքային տարածքը (սարքավորումներ, գործիքներ և ենթակառուցվածքային տարրեր, ինչպիսիք են շենքերը, ջրամատակարարումը և էլեկտրաէներգիայի համակարգը) և այն օգտագործում է որպես արտադրական տարածք: Ցավոք սրտի, ընկերության օբյեկտները համարվում են հնացած և կարիք ունեն կա՛մ վերանորոգման (շենքեր և պահեստային տարածքներ), կա՛մ փոխարինման (օդափոխության համակարգ, ջրամատակարարման ենթակառուցվածք): Սարքավորումները անսարք են կամ չեն վերանորոգվում՝ զբաղեցնելով աշխատանքային տարածքի մեկ երրորդը։ Ավելին, պատշաճ ջեռուցման և ջերմամեկուսացման բացակայության պատճառով ընկերությունը չի կարողանում աշխատել ձմռանը։ Էներգաարդյունավետության և իր անձնակազմի բարեկեցության խնդիրների լուծման շարժառիթներով ընկերությունը մասնակցել է ՌԱՄԱ ցուցադրական նախագծին «Կանաչ տնտեսություն Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանում» (EAP Green)-ի շրջանակներում (2019-2024): Այս հրապարակումը ցույց է տալիս ընկերության փորձը, որը զեկուցվել է 2022-2023 թթ. իրականացված մոնիթորինգից հետո։
ՌԱՄԱ գնահատումը ուսումնասիրել է արտադրական տարածքը և բացահայտել ՌԱՄԱ տարբերակներ, որոնցից ընկերության կողմից առաջնահերթություն է տրվել հետևյալ հինգին, որոնք միջինից բարձր ծախսատարության առաջարկություններ են։
ՌԱՄԱ տարբերակ 1։ Աշխատակիցների շրջանում էներգաարդյունավետ վարքագծի ձևավորում։ Այս միջոցառումը կօգնի վերապատրաստել անձնակազմին, հատկապես գիշերային ժամերին, էլեկտրաէներգիայի սպառումը նվազեցնելու համար:
ՌԱՄԱ տարբերակ 2։ Շրջակա միջավայրի, առողջության և անվտանգության (ՇՄԱԱ) կառավարման համակարգի և պլանների մշակում և իրականացում:
ՌԱՄԱ տարբերակ 3։ Ինֆրակարմիր ջեռուցման համակարգի (ԻԿՋՀ) տեղադրում։ Այս միջոցառումը կապահովի էժան և արդյունավետ ջեռուցում աշխատանքային տարածքի համար:
ՌԱՄԱ տարբերակ 4։ Ֆոտովոլտային (ՖՎ) արևային վահանակների և ԻԿՋՀ-ով ջրի ջեռուցման արևային համակարգի տեղադրում։ Այս միջոցառումը կնվազեցնի էներգիայի օգտագործումը և կապահովի ընկերության էներգետիկ անկախությունը էլեկտրական ցանցից, կամ
ՌԱՄԱ տարբերակ 5։ Ֆոտովոլտային (ՖՎ) արևային վահանակների և արևային ջրի ջեռուցման համակարգի տեղադրում առանց ԻԿՋՀ:

Business case on RECP assessment in "Magnon" OJSC
"Magnon" is a manufacturer of structural metal-based products. Established in 1998 on the foundations of an enterprise that got privatized, the company turned around the pre-existing technological park (equipment, tools, and infrastructural elements such as buildings, water supply, and the electricity system) and uses it as its own. Unfortunately, the company's facilities are considered obsolete and in need of either renovation (buildings and storage areas) or replacement (ventilation system, water supply infrastructure). The equipment is out of order or unrepairable, occupying one-third of the working space. Furthermore, due to a lack of proper heating and thermal insulation, the company is unable to operate during the winter season. Motivated to address energy efficiency and the well-being of its staff, the company participated in the RECP Demonstration Project under EU4Environment (2019-2024). This publication showcases the company’s experiences reported after the monitoring exercise conducted in 2022-2023.
The RECP assessment examined the production site and identified several RECP options, out of which the following were prioritized. These include medium-cost measures:
RECP Option 1. Developing an energy-efficient behavior among employees: This measure would help train the staff to reduce electricity consumption, especially during night-time.
RECP Option 2. Developing and implementing the environmental, health, and safety (EHS) management system and plans.
RECP Option 3. Installing an infrared heating system (IRHS): This measure would provide cheap and effective heating for the working space.
RECP Option 4. Installing photovoltaic (PV) solar panels and a solar water heating system with IRHS: This measure would decrease energy use and ensure the company's energy independence from the electricity grid, or