ՌԱՄԱ կիրառման բիզնես օրինակ՝ «Սևան Ակվա» ԲԲԸ
«Սևան Ակվա»-ն պետական, ձկնաբուծական ընկերություն է։ Ձեռնարկությունը, որը ստեղծվել է 2015 թվականին Սևանա լճում ձկան պաշարների վերականգնման նպատակով, շարունակել է իրականացնել իր բնապահպանական պարտականությունը և պահպանել իշխան ձկան վերարտադրությունն ու զարգացումը։ Գտնվելով Ազգային պարկի սահմաններում՝ ընկերությունը վարում է մաքուր արտադրության քաղաքականություն, որը սահմանափակում է կոշտ թափոնների և կեղտաջրերի առաջացումը: Որպես ինքնաֆինանսավորվող կազմակերպություն, նրա հիմնական նպատակն է հնարավորինս նվազեցնել արտադրական ծախսերը: Ռեսուրսների արդյունավետության և ավելի մաքուր արտադրության խնդիրները լուծելու շարժառիթով ընկերությունը մասնակցել է ՌԱՄԱ ցուցադրական նախագծին «Կանաչ տնտեսություն Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանում» EU4Environment շրջանակներում (2019-2024):
ՌԱՄԱ գնահատումն ուսումնասիրել է արտադրական տարածքը և բացահայտել ՌԱՄԱ տարբերակներ, որոնցից ընկերության կողմից առաջնահերթություն է տրվել հետևյալ երկուսին: Այս միջոցառումները միջինից բարձր ծախսատարության առաջարկություններ են։
ՌԱՄԱ տարբերակ 1։ Ներհոսքի ջրի մաքրման համար երկու ուլտրամանուշակագույն լամպերի տեղադրում։ Այս միջոցառումը կապահովի թարմ ներհոսքի ջրի ախտահանումը (5%) փակ ցիկլային համակարգում (95%) և կկանխի ձկների վարակը:
ՌԱՄԱ տարբերակ 2։ Չոր հումուսի արտադրության համար չորացման համակարգի տեղադրում։ Այս միջոցառումը թույլ կտա ընկերությանը արտադրել բարձրորակ պարարտանյութ կոյուղու մաքրման կայանից առաջացող օրգանական տիղմից և այն հետագայում վաճառել:

Business case on RECP assessment in "Sevan Aqua" CJSC
"Sevan Aqua" is a state-owned, fish farming company. Established in 2015 to restore the fish stock in Lake Sevan, the enterprise continued to exercise its environmental duty and maintain the reproduction and development of the trout fish. Located within the National Park, the company pursues a policy based on clean production, which limits the generation of solid waste and wastewater. As a self-funded organization, its main goal is to reduce production costs as much as possible. Motivated to address the issues of resource efficiency and cleaner production, the company participated in the RECP Demonstration Project under EU4Environment (2019-2024). This publication shows the company’s experience reported after the monitoring exercise conducted in 2022-2023.
The RECP assessment examined the production site and identified several RECP options, out of which the following two were prioritized. These include medium and low-cost measures:
RECP Option 1. Installation of two ultraviolet (UV) lamps for treating the inflow water: This measure would provide the disinfection of the fresh inflow water (5%) within the closed cycle system (95%), and prevent fish fingerlings from getting infected.
RECP Option 2. Installation of a drying system to produce dry humus: This measure would allow the company to produce high-quality fertilizer from the organic sludge resulting from the sewage treatment plant, and further sell it on the market.