ՌԱՄԱ կիրառման բիզնես օրինակ՝ «Սևանի Իշխան -2» ԲԲԸ
«Սևանի Իշխան-2»-ը ձուկ մշակող ընկերություն է, որը հիմնադրվել է 2014 թվականին «Սևանա լճում իշխանի պաշարների վերականգնում և ձկնաբուծություն» ծրագրի շրջանակներում։ Ընկերությունը հիմնված է Ջրառատ գյուղում և իր տարածքը վարձակալում է արտադրական տարածքում բնակվող տանտիրոջից։ Ապագայում ընկերությունը նախատեսում է տեղափոխվել ավելի փոքր արտադրամաս: Ընկերությունը մասնագիտացած է թարմ պաղեցրած, թույլ աղած և սառը ապխտած ամառային, Գեղարքունիքի և ծիածանախայտ իշխանի արտադրության մեջ: Շուկայում ավելի մրցունակ դառնալու և ընդլայնվելու համար ընկերությունը սկսել է ISO 9001 և HACCP հավաստագրման ստանդարտների ձեռքբերման գործընթացը: Ծախսերը կրճատելու և էներգիա խնայելու շարժառիթով ընկերությունը մասնակցել է ՌԱՄԱ ցուցադրական նախագծին «Կանաչ տնտեսություն Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանում» EU4Environment (2019-2024). շրջանակներում։
ՌԱՄԱ գնահատումն ուսումնասիրել է արտադրական տարածքը և բացահայտել ՌԱՄԱ տարբերակներ, որոնցից ընկերության կողմից առաջնահերթություն է տրվել հետևյալ երկուսին, որոնք միջինից բարձր ծախսատարության առաջարկություններ են։
ՌԱՄԱ տարբերակ 1: Մշակված ձկան մնացորդների օգտագործումը որպես կերային հավելում: Այս միջոցառումը զգալիորեն կնվազեցնի կոշտ թափոնների հեռացման տարեկան ծախսերը, որոնք գնահատվում են տարեկան 5500 եվրո: Միջոցառումը ներառում է ֆիլեի պատրաստման և ձկան ծխեցման արտադրական գործընթացների մնացորդների օգտագործումը և դրանք որպես ձկան և թռչնամսի համար կերային հավելում օգտագործումը: Հավելումները հետագայում կարող են նաև վաճառվել շուկայում:
ՌԱՄԱ տարբերակ 2: Փոքր հզորությամբ այլընտրանքային ջրի պոմպի տեղադրում: Այս միջոցառումը կնվազեցնի գոյություն ունեցող ջրի պոմպի (որն աշխատում է ամբողջ տարվա ընթացքում) օգտագործումից բխող էլեկտրաէներգիայի տարեկան ծախսերը: Թեև ընկերության առօրյա գործունեության համար ջուրն այնքան էլ անհրաժեշտ չէ, միջոցառումը հատկապես օգտակար կլինի ձմռանը, երբ պոմպը պետք է պաշտպանի ջրատարի համակարգը սառցակալումից:

Business case on RECP assessment in "Sevani Ishkhan - 2" CJSC
"Sevani Ishkhan-2" is a fish processing company founded in 2014 within the framework of the programme "Recovery of trout stocks and fish breeding in Lake Sevan". The company is based in the village of Jrarat, and it rents its premises from a landlord settled within the production area. In the future, the company plans to move to a smaller production site. The company specialises in the production of freshly-chilled, lightly-salted, and cold-smoked summer, Gegharkunik, and rainbow trout. To become more competitive in the market and to expand its supply, the company has entered the process of acquiring the ISO 9001 and HACCP certification standards. Motivated to address cost reduction and energy savings, the company also participated in the RECP Demonstration Project under EU4Environment (2019-2024). This publication shows the company’s experience reported after the monitoring exercise conducted in 2022-2023.
The RECP assessment examined the production site and identified several RECP options, out of which the following two were prioritized by the company. These include low-cost measures:
RECP Option 1. Using processed fish remains as a feed additive: This measure would significantly reduce the annual cost of solid waste removal, which is estimated at 5,500 EUR. The measure consists of using the leftovers from the production processes of making filets and smoking fish, and using them as a feed additive for fish and poultry that can be further sold on the market.
RECP Option 2. Installing an alternative water pump with a small capacity: This measure would reduce the annual electricity costs resulting from the use of the existing water pump (which works throughout the whole year). This would be especially helpful in wintertime, when the pump has to protect the water pipe system from freezing, although water is not extensively needed for the everyday operations of the company.