Հայտարարություն. Ազգային կոնֆերանս Հայաստանում. Ռեսուրսների արդյունավետություն – կանաչ լուծումներ Հայաստանում կայուն բիզնեսի համար
Ազգային կոնֆերանս Հայաստանում. Ռեսուրսների արդյունավետություն – կանաչ լուծումներ Հայաստանում կայուն բիզնեսի համար
ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող ԵՄ-ն Շրջակա միջավայրի համար «Ռեսուրսների արդյունավետություն և մաքուր արտադրություն (ՌԱՄԱ)» ցուցադրական ծրագրի միջոցառումների շրջանակում ՄԱԿ-ի ԱԶԿ-ը (UNIDO) Տարածաշրջանային բնապահպանական կենտրոնի Հայաստանյան գրասենյակի հետ համատեղ կազմակերպում է ազգային համաժողով՝ նվիրված Հայաստանի ձեռնարկությունների շրջանում ռեսուրսների արդյունավետության խթանմանը:
Միջոցառումը տեղի կունենա 2024թ․ մայիսի 8-ին  Անի Գրանդ Հոթել հյուրանոցի Պանորամիկ սրահում։
Մասնակիցները կարող են գրանցվել հետևյալ հղումով:
Հանդիպման նպատակը
Այս համաժողովը նպատակ ունի ցուցադրելու Հայաստանի ՌԱՄԱ նախաձեռնություններից քաղված ձեռքբերումներն ու դասերը՝ ցույց տալով տարբեր ոլորտներում կայուն գործելակերպի ներառման ուղղությամբ կատարված նշանակալի քայլերը:
Համաժողովի նպատակն է ներկայացնել ՌԱՄԱ գործունեության արդյունքները, նախանշել Հայաստանում «ԵՄ-ն հանուն շրջակա միջավայր» շրջանակներում առաջարկվող և իրականացվող նորարարական լուծումները: Կներկայացվեն իրական բիզնես օրինակներ Հայաստանից, որոնք ցույց կտան, թե ինչպես են ՌԱՄԱ սկզբունքները ակտիվորեն խթանում կայունությունը և նորարարությունը այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են սննդամթերքը/գյուղատնտեսությունը, շինանյութերը և քիմիական արտադրությունը (ներառյալ մետաղի և պլաստիկի արտադրությունը), էներգետիկայի և ջրի ոլորտի լուծումները և տեխնիկական մոտեցումները, որոնք փորձարկվել են իրականացվող ծրագրի շրջանակներում:
Այս նախաձեռնությունները ոչ միայն նվազեցնում են շրջակա միջավայրի վրա ձեռնարկությունների ազդեցությունը, այլև կարևորում գործառնական արդյունավետության բարելավումը, ծախսերի կրճատումը և շուկայի մրցունակության բարձրացումը: Հայկական ընկերությունները, նորարարական տեխնոլոգիաների և կայուն գործելակերպի ընդունման միջոցով, ցուցաբերում են շրջակա միջավայրի պահպանման և տնտեսական բարելավման մոտեցումների միահյուսումը:
Մասնակիցներ
Այս միջոցառմանը մասնակցում են Հայաստանի կառավարության հիմնական շահակիր կողմերը, այդ թվում՝ շրջակա միջավայրի, էկոնոմիկայի, տարածքային զարգացման և ենթակառուցվածքների նախարարությունները, ՓՄՁ-ները, ՌԱՄԱ Կանաչ Ակումբների անդամները, գիտական և փորձագիտական համայնքները, կազմակերպությունները, որոնք կենտրոնացած են երկրում կանաչ և շրջանաձև տնտեսության օրակարգի ներդրման շուրջ:
Հայաստանը փոխակերպում է իր արդյունաբերությունը՝ ընդունելով Ռեսուրսների Արդյունավետությունը և Մաքուր Արտադրություն (ՌԱՄԱ), ինչը հանգեցնում է ավելի կայուն և հեռանկարային գործընթացների: Այս նախաձեռնությունը ընդգծում է Հայաստանի հանձնառությունը ինչպես բնապահպանական բարեփոխումների, այնպես էլ տնտեսական աճի նկատմամբ՝ ուղենիշ ընդունելով ավելի ավելի կանաչ ապագան: Ներդնելով ՌԱՄԱ սկզբունքները՝ երկիրը շարժվում է դեպի շրջանաձև տնտեսություն, որտեղ ռեսուրսներն ավելի արդյունավետ են օգտագործվում: 2013 թվականից ի վեր այս մոտեցումն արդեն օգուտ է տվել շուրջ 100 կազմակերպության, մասնավորապես՝ ՓՄՁ-ների՝ բարելավելով էներգիայի ու նյութերի օգտագործումը, նվազեցնելով թափոնները և հաշվի առնելով շրջակա միջավայրի, տնտեսության և հասարակության վրա ավելի լայն ազդեցությունը:
ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող «ԵՄ-ն հանուն շրջակա միջավայրի» նախագծի շրջանակում իրականացվող ՌԱՄԱ միջոցառումներ ներդրած հայկական ձեռնարկությունների օրինակների ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս ՌԱՄԱ իրականացման շոշափելի օգուտները: Դրանք ներառում են էներգիայի և ջրի սպառման, թափոնների առաջացման և ջերմոցային գազերի արտանետումների զգալի կրճատումներ՝ զուգորդված ծախսերի խնայողության և արտադրության բարելավված արդյունավետության հետ: Նման օրինակները ցույց են տալիս ՌԱՄԱ-ի ներուժը՝ խթանելու ինչպես բնապահպանական կայունությունը, այնպես էլ տնտեսական մրցունակությունը:
Հավելյալ տեղեկատվության համար դիմե՛ք տկն․ Տատիան Չերնյավսկայային, ՄԱԿ-ի ԱԶԿ Ծրագրի ղեկավար` T.CHERNYAVSKAYA@unido.org

Announcement: National Conference in Armenia: Resource efficiency – green solutions for sustainable business in Armenia.
National Conference in Armenia:  Resource efficiency – green solutions for sustainable business in Armenia.
As part of the activities on Resource Efficient and Cleaner Production (RECP) under the EU4Environment Action funded by the European Union, UNIDO is organizing a national conference on promoting resource efficiency among enterprises in Armenia.
The event will take place on 8 May 2024 in the Ani Grand Hotel Panoramic Hall.
Participants can register through this link.
Meeting objectives
This conference aims to showcase the achievements and lessons learned from Armenia’s RECP initiatives, demonstrating the significant strides made in integrating sustainable practices across various industries.
The goal of the conference is to present the results of the RECP activities, and outline innovative solutions recommended and implemented within EU4 Environment Action in Armenia. Real-world business cases from Armenia will be showcased, demonstrating how RECP principles were actively enhancing sustainability and fostering innovation in industries such as food/agriculture, construction materials, chemical production (including metal and plastic production), energy and water solutions, and technical approaches tested within pilot projects.
These initiatives go beyond merely reducing environmental impact; they focus on improving operational efficiency, cutting costs, and enhancing market competitiveness. Armenian companies, through the adoption of innovative technologies and sustainable practices, are illustrating the synergy between environmental stewardship and economic prosperity.
This event gathers key stakeholders from Armenia’s government, including the Ministries of Environment, Economy, and Territorial Development and Infrastructures, SMEs, RECP Green Club Members, expert community, academia, and organizations focused on green and circular economy agenda introduction in the country.
Armenia is transforming its industries by adopting Resource Efficient and Cleaner Production (RECP), leading to more sustainable and forward-thinking practices. This initiative highlights Armenia’s commitment to both environmental care and economic growth, setting a path toward a greener future. By integrating RECP principles, the country is moving towards a circular economy where resources are used more efficiently. Since 2013, this approach has already benefited around 100 businesses, particularly SMEs, by improving energy and material use, reducing waste, and considering the wider impact on the environment, economy, and society.
Specific case studies from Armenian enterprises implemented within RECP activities taking place under the EU-funded EU4Environment Action reveal the tangible benefits of RECP implementation. These include significant reductions in energy and water consumption, waste generation, and greenhouse gas emissions, coupled with cost savings and improved production efficiencies. Such examples illustrate the potential of RECP to drive both environmental sustainability and economic competitiveness.