Եվրոպական միությունն աշխատում է տեղական և միջազգային գործընկերների հետ՝ Հայաստանում բիզնեսի համար կանաչ լուծումներ ցուցադրելու համար
Անի Գրանդ հյուրանոց (Երևան), 8 մայիսի 2024թ.
Եվրոպական միության և այլ միջազգային գործընկերների աջակցությամբ Հայաստանը փոխակերպում է իր արդյունաբերությունը՝ որդեգրելով ավելի կայուն, շրջանաձև տնտեսության ներդրումը: 2013 թվականից ի վեր շուրջ հարյուր առաջատարներ՝ Փոքր և միջին ձեռնարկությունները (ՓՄՁ), որդեգրեցին շրջանաձև տնտեսության ուղին:
Նրանց կատարողականը ցույց է տալիս, որ նման բիզնես լուծումները շահավետ են բազմաթիվ առումներով՝ բարելավելով էներգիայի և նյութերի օգտագործումը, նվազեցնելով թափոնները և, ի վերջո, աջակցելով շրջակա միջավայրին, տնտեսությանը և հասարակությանը:
Ազգային համաժողովում, որն անցկացվել է Երևանում Եվրոպայի օրվա շրջանակներում, քննարկվել են մի շարք առաջատար հայկական ձեռնարկությունների փորձի օրինակները: Այս և այլ ձեռնարկություններ մասնակցել են «Եվրոպական միությունը շրջակա միջավայրի համար» (EU4Environment) ծրագրի շրջանակներում ցուցադրական աշխատանքներին։
Նրանք զեկուցել են էներգիայի և ջրի սպառման, թափոնների առաջացման և ջերմոցային գազերի արտանետումների զգալի կրճատումներ՝ զուգորդված ծախսերի խնայողության և արտադրության արդյունավետության բարելավման հետ: Նման օրինակները ցույց են տալիս շրջանաձև տնտեսության ներուժը՝ խթանելու ինչպես բնապահպանական կայունությունը, այնպես էլ տնտեսական մրցունակությունը: Ավելի քան 30 բիզնես օրինակներ պատրաստվել են տարբեր արտադրական ձեռնարկությունների կողմից նման արդյունքներ ցուցադրելու համար:
«Հայաստանում շրջակա միջավայրի պահպանության և բիզնեսի մրցունակության միջև սիներգիաները հիմնականում չօգտագործված են: Մենք պետք է խթանենք երկրում շրջանաձև տնտեսությունը ոչ միայն շրջակա միջավայրը պաշտպանելու, այլ նաև ՓՄՁ մրցունակությունը բարելավելու և ԵՄ շուկաներ առավել մուտք ապահովելու համար: ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել Հայաստանի ջանքերին այս ուղղությամբ» համաժողովում ընդգծեց Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության համագործակցության ղեկավար Ֆրանկ Հեսսեն:
ԵՄ-ի ամբողջական անցումը շրջանաձև տնտեսության արագացնելու համար 2020 թվականին ընդունվեց շրջանաձև տնտեսության գործողությունների նոր ծրագիր: Այն Եվրոպական կանաչ գործարքի հիմնական սյուներից մեկն է՝ կայուն աճի համար Եվրոպայի նոր օրակարգը: Ծրագիրն ուղղված է արտադրանքի ձևավորմանը, խթանում է շրջանաձև տնտեսության գործընթացները, խրախուսում կայուն սպառումը և նպատակ ունի ապահովելու թափոնների կանխումը, և օգտագործվող ռեսուրսները հնարավորինս երկարաժամկետ պահպանումը ԵՄ տնտեսությունում:
Շրջակա միջավայրի փոխնախարար պարոն Արամ Մեյմարյանն իր խոսքում փաստեց, որ «Շրջակա միջավայրի նախարարությունը խթանում է շրջանաձև տնտեսության պրակտիկան։ Ծրագրի ընթացքում ձեռք բերված փորձը օգտակար կլինի նաև Հայաստանում շրջանաձև տնտեսության ռազմավարության մշակման, ինչպես նաև Եվրամիություն-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի բնապահպանական հենասյունի իրականացման համար»: Այս առումով, համաժողովը հարթակ ստեղծեց ռեսուրսների արդյունավետության ներուժը բացահայտելու, դրանց ընդունման խոչընդոտները հաղթահարելու ռազմավարություններ ուսումնասիրելու և Հայաստանում կանաչ տնտեսության խթանման գործում կառավարության քաղաքականության և արդյունաբերության համագործակցության դերը ուսումնասիրելու համար: Դյուրացնելով քննարկումները՝ համաժողովը մեկտեղեց գործնական գաղափարներ և խթանեց համագործակցությունը հիմնական շահագրգիռ կողմերի միջև:
«Հայաստանն արդեն քայլել է կատարել ռեսուրսների արդյունավետության ճանապարհով, օրինակ՝ արտադրական գործընթացներում, որոնք ապացուցում են ոչ միայն տեղական բիզնեսին, այլ ամբողջ աշխարհին, որ Հայաստանը կարող է կայուն լինել»,- ընդգծեց Էկոնոմիկայի նախարարության ԵՄ Տնտեսական համագործակցության վարչության ներկայացուցիչ տիկին Դիանա Մուրադյանը։
Ընդհանուր առմամբ, տասը տարվա ընթացքում ցուցադրական ընկերություններում բացահայտվել են 148 առաջարկություններ, որոնք նախաձեռնել են էներգիայի, ջրի և նյութերի 887000 եվրոյի չափով խնայողություն՝ 2,6 տարի հետգնման ժամկետով: ՌԱՄԱ առաջարկությունները մշտադիտարկվել են՝ հաստատելու ազգային փորձագետների կողմից նկատվող 80%-ից ավելի կատարման բարձր ցուցանիշները:
Համաժողովին մասնակցում էին շուրջ 80 մասնակիցներ՝ Հայաստանի կառավարության հիմնական շահագրգիռ կողմերը, այդ թվում՝ շրջակա միջավայրի, էկոնոմիկայի, տարածքային զարգացման և ենթակառուցվածքների նախարարությունները, ՓՄՁ-ները, ՌԱՄԱ Կանաչ Ակումբների անդամները, փորձագիտական համայնքը, ակադեմիան և կազմակերպությունները, որոնք կենտրոնացած են երկրում կանաչ և շրջանաձև տնտեսության օրակարգի ներդրման վրա:
«ԵՄ-ն հանուն շրջակա միջավայրի» (EU4Environment) շրջանաձև տնտեսության առաջխաղացման հետ կապված միջոցառումներն իրականացվել են ՄԱԿԱԶԿ-ի և ազգային իրականացնող գործընկեր՝ Կովկասի տարածաշրջանային բնապահպանական կենտրոնի հայաստանյան գրասենյակի կողմից:
Նախապատմություն:
«ԵՄ-ն հանուն շրջակա միջավայրի» (EU4Environment) ծրագիրը նպատակ ունի օգնել Արևելյան գործընկեր վեց երկրներին պահպանել իրենց բնական կապիտալը և բարձրացնել մարդկանց բնապահպանական բարեկեցությունը՝ աջակցելով շրջակա միջավայրի հետ կապված գործողություններին, ցուցադրելով և բացելով ավելի կանաչ աճի հնարավորություների դռները և բնապահպանական ռիսկերն ու ազդեցությունները կառավարելու համար ստեղծելով ավելի լավ մեխանիզմներ:
Գործողությունը ֆինանսավորվում է ԵՄ կողմից և իրականացվում է հինգ գործընկեր կազմակերպությունների կողմից՝ OECD, UNECE, UNEP, UNIDO և Համաշխարհային բանկ։ Բյուջեն կազմում է 20 մլն եվրո։ Գործողության իրականացման տևողությունն է 2019-2024թթ․։
Լրացուցիչ տեղեկությունների համար այցելեք՝ https://www.eu4environment.org/
Հայաստանում գործողությունների մասին լրացուցիչ տեղեկությունների համար այցելեք՝ www.recp.am
Կոնտակտային ինֆորմացիա:
Տիկին Տատյանա Չերնյավսկայա, ծրագրի ղեկավար, Շրջակա միջավայրի և էներգետիկայի տնօրինություն, ՄԱԿԱԶԿ, t.chernyavskaya@unido.org
Տիկին Նունե Հարությունյան, Կովկասի Տարածաշրջանային Բնապահպանական Կենտրոնի հայկական գրասենյակի տնօրեն, Էլ. փոստ՝ nune.harutyunyan@rec-caucasus.am

The European Union works together with local and international partners to showcase green solutions for businesses in Armenia
Ani Grand Hotel (Yerevan), 8 May 2024
With support from the European Union and other international partners, Armenia is transforming its industries by adopting more sustainable, circular economy practices. Since 2013, around one hundred frontrunners, particularly Small and Medium-Sized Enterprises (SMEs), have taken the path of the circular economy. Their performance shows that such business solutions are beneficial in many ways: by improving energy and material use, reducing waste, and ultimately by supporting the environment, economy, and society.
A national conference, which was conducted on the margins of Europe Day in Yerevan, discussed several case studies from several front-running Armenian enterprises. These and other enterprises took part in demonstration activities within the framework of the “European Union for Environment” (EU4Environment) programme. They reported significant reductions in energy and water consumption, waste generation, and greenhouse gas emissions, coupled with cost savings and improved production efficiencies. Such examples illustrate the potential of a circular economy to drive both environmental sustainability and economic competitiveness. More than 30 business cases were prepared to showcase such results by different manufacturing enterprises.
The synergies between environmental protection and business competitiveness remain largely untapped in Armenia. We need to promote a circular economy in the country, not just to protect the environment, but also to improve SME competitiveness and to ensure better access to markets in the EU. The EU stands ready to support the efforts of Armenia in this regard”, emphasized Mr. Frank Hesse, Head of Cooperation, EU Delegation in Armenia, at the conference. To accelerate the EU’s transition to a circular economy, a new circular economy action plan was adopted in 2020. It is one of the main building blocks of the European Green Deal, Europe’s new agenda for sustainable growth. The plan targets how products are designed, promotes circular economy processes, encourages sustainable consumption, and aims to ensure that waste is prevented and the resources used are kept in the EU economy for as long as possible.
Mr. Aram Meymaryan, the Deputy Minister of the Ministry of Environment, highlighted: “The Ministry of Environment promotes circular economy practices. The experience gained during the project will be also useful for the development of the circular economy strategy in Armenia, as well as implementing the environmental pillar of the European Union-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement. In this regard, the conference provided a platform to identify resource efficiency potentials, explore strategies to overcome barriers to their adoption and examine the role of government policies and industry collaborations in fostering a green economy in Armenia. By facilitating these discussions, the conference generated actionable ideas and fostered collaboration among key stakeholders.
“Armenia has already stepped on the path of resource efficiency, for instance, in production processes which proves not only to local business but to the whole world that Armenia can be sustainable,” highlighted Ms. Diana Muradyan, EU Economic Cooperation Department representative from the Ministry of Economy.
Overall, in ten years in the demonstration companies, 148 recommendations were identified, initiating savings of energy, water, and materials of 887 000 EUR with a simple payback time of 2,6 years. The RECP recommendations were monitored to confirm high implementation rates of more than 80% observed by the national experts.
The conference gathered some 80 participants representing key stakeholders from Armenia's government, including the Ministries of Environment, Economy, and Territorial Development and Infrastructures, the SMEs, RECP Green Club Member SMEs from Armavir and Shirk regions, expert community, academia, and organizations with focus on green and circular economy agenda promotion in the country.
The EU4Environment activities related to circular economy mainstreaming have been implemented by UNIDO with the support of the Regional Environmental Center for Caucasus Armenia Office, acting as a National Implementing Partner agency.
Background:
The “European Union for Environment” (EU4Environment – Green Economy) Action helps the Eastern Partnership countries preserve their natural capital and increase people's environmental well-being, by supporting environment-related action, demonstrating and unlocking opportunities for greener growth, and setting mechanisms to better manage environmental risks and impacts.
It is funded by the European Union and implemented by five Partner organizations - OECD, UNECE, UNEP, UNIDO, and the World Bank – over the 2019-2024 period, with a budget of EUR 20 million.