Շիրակի կանաչ ակումբի անդամ «ՆՈՐ ՀԱՏԻԿ ԲՐԳԱՀԱՏԻԿ» ՍՊԸ-ումՌԱՄԱ կիրառման բիզնես օրինակ
Բավրա գործարանը միավորում է Շիրակի, Լոռու և Արագածոտնի մարզերի 28 կոոպերատիվների։ Նրանք միասին կազմում են «Նոր Հատիկ» կոոպերատիվը։ Ընկերությունը մասնագիտացած է տարբեր հացահատիկային ապրանքների վերամշակման և փաթեթավորման մեջ, այդ թվում՝ հնդկաձավար, ցորեն, ոլոռ և գարի: Նրա շուկան տարածվում է Հայաստանի տարբեր շրջաններում, ներառյալ Երևանը, ինչպես նաև միջազգային ուղղություններ, ինչպիսիք են Ֆրանսիան և Գերմանիան: Արտադրության ծախսերը լուծելու և արտադրանքի որակը բարելավելու դրդապատճառներով ընկերությունը մասնակցել է RECP Green Clubs նախագծին EU4Environment (2019-2024) շրջանակներում: Այս հրապարակումը մանրամասնում է ընկերության փորձը, որը զեկուցվել է 2024 թվականին իրականացված գնահատման վարժությունից հետո:
ՌԱՄԱ գնահատման ընթացքում ուսումնասիրել է արտադրական տարածքը և բացահայտվել ՌԱՄԱ մի քանի տարբերակներ, որոնցից առաջնահերթություն է տրվել հետևյալ վեցին.
RECP տարբերակ 1. Սարքավորումների փոփոխություն. Սա ներառում է ընթացիկ սարքավորումների հարմարեցում (գոլորշու կաթսա, օժանդակ սարքավորումներ)՝ հիմնվելով.
գալիք տարիներին շոգեխաշած հնդկաձավարի արտադրության ծավալների և պատվերների համար կանխատեսվող բնութագրերը։
RECP տարբերակ 2. Ֆոտովոլտային (ՖՎ) արևային մարտկոցների տեղադրում. 7,5 կՎտ հզորությամբ ՖՎ համակարգը բավարար կլինի կայանի կարիքները հոգալու համար, ներառյալ ապագա էլեկտրաէներգիայի լիցքավորումը: ՖՎ կայանի տարեկան արտադրությունը կկազմի մոտ 10,5–11,5 ՄՎտժ։
RECP տարբերակ 3. Կանաչ հնդկաձավարի կեղևի օգտագործումը վառելիքի բրիկետների արտադրության մեջ. կանաչ հնդկաձավարի կեղևի մոտ 75%-ը (կամ 4,5 տ/տարի) կարող է օգտագործվել բրիկետային վառելիք արտադրելու համար: Բրիկետները վաճառվում են 80000 դրամ/տ, իսկ հումքը կարելի էր վաճառել 100 դրամ/կգ-ով։
RECP տարբերակ 4. Կանաչ հնդկաձավարի կեղևի օգտագործումը օրթոպեդիկ բարձեր արտադրելու համար. Եփած հնդկաձավարի կեղևի մոտ 75%-ը (կամ 6,75 տ/տարին) կարող է օգտագործվել օրթոպեդիկ բարձերի արտադրության համար (շուկայում 2,5-3 կգ բարձի արժեքն է մոտ 8000 դրամ): Հումքը կարելի էր վաճառել 120 դրամ/կգ-ով։
RECP տարբերակ 5. Գնել էլեկտրական ավտոմեքենա
ՌԱՄԿ տարբերակ 6. Կեղտաջրերի ոռոգման համակարգի բարելավում. Այս միջոցառումը կօգնի նվազեցնել կեղտաջրերի մաքրման ժամանակը:

The Bavra factory unites 28 cooperatives from the Shirak, Lori, and Aragatsotn regions. Together, they form the"Nor Hatik" cooperative. The company specializes in processing and packaging various cereals, including buckwheat, wheat, peas, and barley. Its market reach extends to various regions within Armenia, including Yerevan, as well as international destinations such as France and Germany. Motivated to address production costs and improve product quality, the company participated in the RECP Green Clubs project underEU4Environment (2019-2024). This publication details the company’s experience reported after the assessment exercise conducted in 2024.
The RECP assessment examined the production site and identified several RECP options, out of which the following six were prioritized:
RECP option 1: Equipment modification: This involves adapting the current equipment (steam boiler, auxiliary equipment) based on
specifications forecasted for the production volumes and orders of steamed Buckwheat in the coming years.
RECP option 2: Installing photovoltaic (PV) solar panels: A PV system with a capacity of 7.5 kW would be sufficient to cover the facility's needs, including the charging of the future EV. The annual generation of the PV station would be around 10.5–11.5 MWh.
RECP option 3: Utilising green buckwheat husk as fuel in briquette production: About 75% of the green buckwheat husk (or 4.5 t/yr) could be used in producing fuel for briquettes. Briquettes sell for 80,000 AMD/t, and the raw material could be sold for 100 AMD/kg.
RECP option 4: Utilising green buckwheat husk to produce orthopedic pillows: About 75% of the boiled buckwheat husk (or 6.75 t/year), could be used for producing orthopedic pillows (2.5-3 kg/pillow, at about 8,000 AMD each). The raw material could be sold for 120 AMD/kg.
RECP option 5: Purchasing an electric vehicle (EV)
RECP option 6: Improving the wastewater irrigation system: This measure would help reduce the treatment time for wastewater.