Շիրակի կանաչ ակումբի անդամ ԳՈՀԱՐ ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆ ԱՁ – «TOO2P» ՌԱՄԱ կիրառման բիզնես օրինակ
Գոհար Հարությունյան ԱՁ-ն, որը սպառողներին առավել հայտնի է որպես «TOO2P», իր գործունեությունը սկսել է 2020 թվականին՝ որպես թափոններ վերամշակող կազմակերպություն։ Սկզբում ընկերությունը հիմնականում արտադրում էր դեկորատիվ թուղթ, որը մեխանիկորեն վերամշակվում էր ավելի քան երեք տեսակի թափոններից: Թղթի բաղադրությունը հիմնականում ներառում էր օրգանական, բուսական և թղթի թափոններ։ Այս թղթե արտադրանքները հիմնականում օգտագործվում էին առանձին իրերի համար, ինչպիսիք են հրավերները, բացիկներ, նոթատետրեր և էջանիշեր: 2022 թվականին, շնորհիվ մեխանիկական թղթի վերամշակման տեխնոլոգիայի բարելավումների, ընկերությունը սկսեց վերամշակված թուղթ արտադրել տպագրության համար (հիմնականում օգտագործվում է վկայականների, դիպլոմների, շնորհակալագրերի և պայմանագրերի համար): Արտադրության ծախսերը լուծելու և էներգաարդյունավետությունը բարելավելու դրդապատճառներով ընկերությունը մասնակցել է RECP Green Clubs նախագծին EU4Environment-ի շրջանակներում (2019-2024): Այս հրապարակումը մանրամասնում է ընկերության փորձը, որը զեկուցվել է 2024 թվականին իրականացված գնահատման վարժությունից հետո:
ՌԱՄԱ-ի գնահատումն ուսումնասիրել է արտադրական տարածքը և բացահայտել ՌԱՄԱ մի քանի տարբերակներ, որոնցից երեքը առաջնահերթություն են ստացել.
ՌԱՄԱ տարբերակ 1: Ֆոտովոլտային արևային (ՖՎ) վահանակների տեղադրում։ 2,5 կՎտ հզորությամբ ՖՎ վահանակները կբավարարեն օբյեկտի կարիքները, ներառյալ ընդլայնված տարածքի լրացուցիչ էլեկտրա էներգիայի կարիքը (ընդլայնված տանիքի վերնահարկ): ՖՎ համակարգից էլեկտրաէներգիայի տարեկան արտադրությունը կկազմի մոտ 3,8 ՄՎտ/ ժ։
ՌԱՄԱ տարբերակ 2: Օրգանական թափոնների օգտագործումը որպես պարարտանյութ։ Վերամշակված թղթե ապրանքների արտադրության ավարտից հետո հումքի և թափոնների մինչև 20%-ը մնում է անօգտագործելի։ Այս մնացորդային թափոնները կարող են օգտագործվել որպես պարարտանյութ։ Պարարտանյութի արժեքը գնահատվում է մոտ 15000 դրամ (մոտ 36 եվրո) 1 տոննայիդիմաց:
ՌԱՄԱ տարբերակ 3: Կեղտաջրերի վերաօգտագործում ոռոգման համար: Եթե իրականացվի, ապա վերամշակման տեխնոլոգիան թույլ կտա ջրի 80%-ը ոռոգման նպատակով կրկին օգտագործել՝ ընդհանուր առմամբ, տարեկան 2200 լիտր:

Gohar Harutyunyan PE, better known to consumers as “TOO2P”, started its activities in 2020 as a waste processing organization. Initially, the company primarily produced decorative paper that was mechanically recycled from over three types of waste. The paper's composition mainly included organic, vegetable, and paper waste. These paper products were mainly used for individual items such as invitations, postcards, notebooks, and bookmarks. In 2022, thanks to improvements in mechanical paper recycling technology, the company began producing recycled paper for printing (primarily used for certificates, diplomas, certificates of appreciation, and contracts). Motivated to address production costs and improve energy efficiency, the company participated in the RECP Green Clubs project under EU4Environment (2019-2024). This publication details the company’s experience reported after the assessment exercise conducted in 2024.
RECP option 1: Expanding the production area: To expand the company’s activities and simultaneously improve the working conditions of the employees, this measure would help utilize the free space available in the attic.
RECP option 2: Installing photovoltaic (PV) solar panels: With a capacity of 2.5 kW, the PV panels would sufficiently cover the facility's own needs, including the additional electricity demand of the expanded area (the expanded roof loft). The annual generation of electricity from the PV system would be around 3.8 MWh.
RECP option 3: Using organic waste for fertilizers: Once the production of recycled paper goods is completed, up to 20% of the raw materials and waste remain unusable. This residual waste could be used as a fertilizer, with the cost of fertilizer being estimated at about 15,000 AMD (approximately 36 EUR) per 1 tonne.
RECP option 4: Repurposing wastewater for irrigation: If implemented, the recycling technology would allow for 80% of the water to be reused for irrigation purposes. Overall, a total of 2,200 litters of wastewater could be utilized for irrigation, annually