րմավիրի Կանաչ ակումբի անդամ «ՍԱՆ ՉԻՐՍ»-ում ՌԱՄԱ կիրառման բիզնես օրինակ
«ՍԱՆ ՉԻՐՍ»-ը հիմնադրվել է 2018 թվականին՝ որպես փոքրիկ ընտանեկան հոբբի, որն աստիճանաբար վերածվեց կայուն և ծաղկող բիզնեսի, որտեղ աշխատում էին բազմաթիվ այգեպաններ և անձնակազմ: Բիզնեսը սկսվեց սեփական այգուց մրգերով, և այսօր ընկերությունը արտադրում է ավելի քան 14 տարբեր ապրանքներ, այդ թվում՝ չորացրած մրգային քաղցրավենիք և շոկոլադապատ չրեր: Նրա շուկան տարածվում է Հայաստանի տարբեր մարզերում, ներառյալ Երևանը, ինչպես նաև արտասահմանում: Արտադրության ծախսերը լուծելու և արտադրանքի որակը բարելավելու շարժառիթներով ընկերությունը մասնակցել է RECP Green Clubs նախագծին EU4Environment-ի շրջանակներում (2019-2024): Այս հրապարակումը մանրամասնում է ընկերության փորձը, որը զեկուցվել է 2024 թվականին իրականացված գնահատման վարժությունից հետո:
ՌԱՄԱ-ի գնահատումը ուսումնասիրել է արտադրական տարածքը և հայտնաբերել մի քանի ՌԱՄԱ տարբերակ, որոնցից ընկերության կողմից առաջնահերթություն է տրվել չորսին.
ՌԱՄԱ տարբերակ 1. Ծիրանի թափոններից (միջուկից և կորիզի պատիճից) կողմնակի արտադրանքի ստացում. ՌԱՄԱ փորձագետները նաև խորհուրդ են տվել արտադրել միջուկի յուղ, վառելիքի բրիկետներ և կոմպոստ՝ որպես թափոնների կառավարումը բարելավելու հետագա մեթոդներ:
ՌԱՄԱ տարբերակ 2. Կեղտաջրերի օգտագործում ոռոգման նպատակով. Ելնելով հատուկ արտադրական գործընթացներից՝ ջրի ընդհանուր սպառման մոտավորապես 30%-ը կարող է վերօգտագործվել ոռոգման նպատակով:
ՌԱՄԱ տարբերակ 3. Ֆոտովոլտային (PV) արևային վահանակների տեղադրում. 42 կՎտ հզորությամբ ՖՎ համակարգը (ակնկալվում է տարեկան արտադրել ավելի քան 63 ՄՎտժ) բավարար է ընկերության կարիքները հոգալու համար, ներառյալ փոփոխված չորացման սարքի պահանջարկը և էլեկտրական մեքենաների լիցքավորումը:
RECP տարբերակ 4. Տեխնոլոգիաների փոփոխություն և սարքավորումների ձևափոխում. Առաջարկվում են արդիականացումներ, ինչպիսիք են էլեկտրական մեքենա գնելը և չորացման սարքի փոփոխումը, ինչպես նաև տաք օդի կոնվեկցիան օպտիմալացնելու և խոնավության վերացման տարբերակները:

Business case on RECP assessment in Armavir Green Club member "SUN CHEERS"
“Sun Cheers” was founded in 2018 as a small family hobby that gradually grew into a stable and thriving business, employing numerous gardeners and staff. The business began with fruits from its own garden, and today, the company produces over 14 different products, including dried fruit sweets and chocolate-covered dried fruits. Its market spans various regions of Armenia, including Yerevan, as well as abroad. Motivated to address production costs and improve product quality, the company participated in the RECP Green Clubs project under EU4Environment (2019-2024). This publication details the company’s experience reported after the assessment exercise conducted in 2024.
The RECP assessment examined the production site and identified several RECP options, out of which the following four were prioritized by the company:
RECP option 1: Producing by-products from apricot waste (kernel and pulp): The company already produces spirits such as vodka from the generated fruit waste, effectively managing waste and bringing economic benefits. The RECP experts also recommended producing kernel pulp oil, fuel briquettes, and compost as further methods to improve waste management.
RECP option 2: Using wastewater for irrigation: Based on the specific production processes, approximately 30% of the total water consumption could be reused for irrigation purposes.
RECP option 3: Installing photovoltaic (PV) solar panels: A PV system with a capacity of 42 kWp (expected to generate over 63 MWh annually) is sufficient to meet the company’s needs, including the demand for the modified drying device and the charging of electric vehicles.
RECP option 4: Technology change and equipment modification: Upgrades such as purchasing electric vehicles and modifying the drying device are recommended, as well as options to optimize the convection of warm air and the elimination of humidity.