2023թ. Նոյեմբերի 21-ին Արմավիր քաղաքի Զարգացման կենտրոնում տեղի ունեցավ Կանաչ ակումբների հինգերոդ աշխատաժողովը՝ նվիրված Մոդուլ 5. Քիմիական նյութեր և վտանգավոր թափոններ թեմային:
Քանի որ «Ռեսուրսների արդյունավետություն և մաքուր արտադրություն» (ՌԱՄԱ) ծրագիրը միտված է բարելավել ՓՄՁ-ների բնապահպանական գործունեությունը և ռեսուրսների արդյունավետությունը՝ դրանով իսկ նպաստելով կայուն արդյունաբերական զարգացմանը, զբաղվածության ու եկամուտների մակարդակի բարձրացմանը, այս թեման դառնում է շատ արդիական նպատակ ունենալով մատնանշել այն բնապահպանական և առողջապահական խնդիրները, որոնք կարող են առաջանալ Քիմիական նյութեր օգտագործումից և վտանգավոր թափոնների տեղակայումից:
Բանախոսները՝ ծրագրի փորձագետներ Տ. Օգանեզովը և Դ. Սահակյանը, վերլուծեցին Կանաչ ակումբի մասնակից ՓՄՁ-ների նախորդ չորս հանդիպումների ընթացքում իրենց ձեռնարկություններում վերհանված խնդիրները, որոնք առնչվում էին կազամկերպությունների բնապահպանական նկարագրերին և Էներգախնայողությանը, թափոնների կրճատմանը, ելանյութերի ճիշտ օգտագործմանը, ինչպես նաև անվտանգության խնդիրների շուրջ ծավալված երկխոսությանը, մանրամասն խոսեցին և ներկայացրին ՌԱՄԱ մեթոդաբանության առանձնահատկությունները այս ոլորտում:
Բանախոսը նաև ներկայացրեց քիմիական նյութերի արդյունավետ օգտագործման և թափոնների կառավարման բիզնես օրինակներ ՌԱՄԱ շահառու հայաստանյան կազմակերպությունների օրինակով:
Ծավալվեց շահագրգիռ քննարկում, հնչեցին բազմաթիվ հարցեր, որոնք առնչվում էին թեմային, ինչպես նաև փորձի փոխանակիման այցերի իրականացման հնարավորություններին: Առաջարկվում էր այցելել նախորդ փուլերում համանման կազմակերպություններ և օրինկաների վրա ծանոթանալ ՌԱՄԱ առավելություններին և հնարավորություններին:
Հանդիպման ավարտին ՌԱՄԱ Կանաչ Ակումբների տեխնիկական փորձագետներ տկն․ Դշխուհի Սահակյանը և պրն․ Տիգրան Սեկոյանը այցելություններ կատարեց Կանաչ ակումբներ նախաձեռնության մասնակից կազմակերպություն՝ Արմավիր քաղաքի Զարգացման կենտրոնին պատկանող ջերմոց, որտեղ աճեցված բարիքները օգտագործվում են Կենտրոնի սաների և մասնակիցների կարիքների բավարարման նպատակով: Այս այցելության նպատակն էր ծանոթանալ այդ ձեռնարկության արտադրական կարողություններին և իրականացնել դրանց գործունեության նախնական/նախնական գնահատում։

On November 21, 2023, a Green Club's 5th meeting was held in the Armavir Development Center. The purpose of this meeting was to present to the Club members “Module 5: Chemicals and Hazardous Wastes”.
Given that the Resource Efficiency and Clean Production (RECP) program is designed to enhance the environmental performance and resource efficiency of SMEs, thereby fostering sustainable industrial development, employment, and income levels, addressing the environmental and health issues associated with the use of chemicals and the disposal of hazardous waste becomes highly pertinent.
The speakers, project experts T. Oganezov and D. Sahakyan, thoroughly examined the issues raised in the previous four meetings of SME participants in the Green Club at their enterprises. The inquiries primarily focused on the environmental aspects of SMEs, including energy conservation, waste reduction, efficient use of raw materials, and safety practices. Once again, participants engaged in a detailed discussion of the RAMA methodology, exploring its specific applications in these domains.
In the course of the meetings, Mrs. Dshkhuhi Sahakyan skillfully addressed pivotal concerns pertaining to the use of chemicals in production processes and the consequential generation of hazardous waste. The presentation delved deeply into the advantages of adopting chemical conservation practices, shedding light on the fundamental reasons behind the creation and neutralization of hazardous waste.
The discussion seamlessly transitioned into an exploration of business challenges intricately intertwined with chemical usage and hazardous waste management. Robust strategies for mitigating these challenges were thoroughly examined, with a specific focus on practical methodologies for implementing data collection tables. These tables have been meticulously crafted to systematically compile information on chemical usage and the resulting hazardous waste, offering a structured approach to tackle these issues within the business framework.
Additionally, the presentation featured real-life business cases, showcasing how Armenian organizations, beneficiaries of RECP, have effectively harnessed chemical materials and generated hazardous waste to their advantage.
At the end of the session Green Club Facilitator explained the next steps of the Green Club, assignments for the next workshop, and data collection on Chemical materials and Hazardous Waste management in the participant’s organizations.
After the meeting, the RECP Green Clubs Technical Experts team conducted a visit to the Armavir Development Center's Greenhouse operating in Armavir, Armavir Marz, identified as participants of the Green Clubs initiative. The purpose of these visits was to familiarize themselves with the production capabilities of these enterprises and conduct an initial/preliminary assessment of their activities