ՌԱՄԱ կիրառման բիզնես օրինակ՝ «Սնեկարմ» ՍՊԸ
«Սնեկարմ» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2006 թվականին, ընկերությունը զբաղվում է սննդամթերքի, հիմնականում չոր հացի, կարտոֆիլի չիփսերի, եգիպտացորենի ձողիկների և տարբեր տեսակի խմորեղենի արտադրությամբ։ Ընկերությունը ծրագրի սկզբում չուներ կոնկրետ բնապահպանական քաղաքականություն, սակայն ՌԱՄԱ ծրագրի շրջանակներում իրականացվել են մի շարք բնապահպանական/ՌԱՄԱ միջոցառումներ, ինչպիսիք են LED լամպերի օգտագործումը, ջրի խնայողության համար մաքրման համակարգի արդիականացումը, հացի օգտագործումը՝ որպես կենդանիների համար կեր և կեղտաջրերի ուղղակի հոսքից խուսափելու համար արտադրական կեղտաջրերի հավաքը: Այնուամենայնիվ, վերը նշված բոլոր բնապահպանական մոտեցումներն անարդյունավետ են եղել: Ընկերության արտադրանքի նախնական գնահատումից հետո ցանկություն է առաջացել Բնապահպանական քաղաքականության մշակման և որոշ ՌԱՄԱ միջոցառումների իրականացման (արևային ՖՎ վահանակների տեղադրում, պլաստիկ թափոնների վերամշակում), ինչն անշուշտ, կբարձրացնի ընկերության վարկանիշը։ Ավելի էներգաարդյունավետ արտադրության հասնելու շարժառիթով ընկերությունը մասնակցել է ՌԱՄԱ ցուցադրական նախագծին «Կանաչ տնտեսություն Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանում» (EAP Green)-ի շրջանակներում (2013-2017): Այս հրապարակումը ցույց է տալիս ընկերության փորձը, որը զեկուցվել է 2021 թվականին իրականացված մոնիտորինգից հետո՝ ծրագրի ավարտից չորս տարի անց:
ՌԱՄԱ գնահատումը ուսումնասիրել է արտադրամասը և հայտնաբերել ՌԱՄԱ հետևյալ միջոցառումները։
ՌԱՄԱ տարբերակ 1: Չոր հացի, խմորեղենի, կարտոֆիլի չիփսերի, քաղցր եգիպտացորենի ձողիկների արտադրության ժամանակ առաջացած կեղտաջրերի համար մաքրման կայան: Արտադրության կեղտաջրերի մաքրում և մաքրված ջրի 20-30%-ի վերաօգտագործում որպես տեխնիկական ջուր (զուգարաններում օգտագործելու, արտաքին տարածքների մաքրման, գործարանին կից փոքրիկ այգու ոռոգման համար): Ջուրը խնայելու համար կպահանջվի համակարգի և սարքավորումների ամբողջական փոխարինում (առաջարկվող կեղտաջրերի մաքրման կայանը ներառում է բազմաֆիլտրման/մշակման փուլեր (աէրոբ, անաէրոբ, ուլտրամանուշակագույն, տեղումներ և այլն): «Սնեկարմ»-ի ներկայացուցիչները պայմանավորվել են ներդրումներ կատարել կեղտաջրերի մաքրման կայանի տեղադրման մեջ՝ բարձրացնելով ընկերության հեղինակությունը։ Ընկերության մոտավոր տնտեսական խնայողությունները կկազմեն տարեկան մոտ 6000 եվրո:
ՌԱՄԱ տարբերակ 2: Վերականգնվող էներգիայի օգտագործում (արևային մարտկոցների տեղադրում): «Սնեկարմ»-ում արտադրական գործընթացը հնարավորություն է տալիս բնական գազի օգտագործումը փոխարինել էլեկտրաէներգիայով։ Միջոցառումը միաժամանակ կլուծի տնտեսական (բնական ռեսուրսների օգտագործման բացառում՝ գազ) և բնապահպանական (ածխաթթու գազի արտանետման կրճատում) խնդիրները։ Նոր ՖՎ համակարգի արտադրած էլեկտրաէներգիան կարող է ծածկել ընկերության էլեկտրաէներգիայի ողջ պահանջարկը, ներառյալ տարածքի լուսավորությունը։
ՌԱՄԱ տարբերակ 3: Պլաստիկ թափոնների վերահսկում: ԵՄ BSB 1138 APRA ծրագրի շրջանակներում պլաստիկ թափոնների հավաքումը և տեղափոխումը պլաստիկ հավաքող ընկերություն: Թափոնների առանձին հավաքման իրականացումը օգուտ կբերի և կբարձրացնի ընկերության վարկանիշը:

Business case on RECP assessment in "Snekarm" LLC
Established in 2006, "Snekarm" LLC is a food producer of dry bread, potato chips, sweet corn sticks, and various types of pastries, with a total production volume of 9 tonnes of products per month. Before joining the RECP Project, the company did not have any environmental policies in place. Hence, one of its main goals was to start the development of an environmental policy and identify RECP measures (such as the installation of solar PV panels, and means to recycle plastic waste) to increase its environmental performance and outlook. Motivated to achieve more energy-efficient production, the company participated in the RECP Demonstration Project under EU4Environment(2019-2024). This publication shows the company’s experience reported after the monitoring exercise conducted in 2022-2023.
The RECP assessment examined the production site and identified several RECP options, out of which the following three were prioritized by the company, with the last one already being implemented:
RECP Option 1. Installing a wastewater treatment plant: This would allow for the treatment and reuse of 20-30% of the wastewater generated from production. To save more water, a complete replacement of the system would be required (a proposed wastewater treatment plant could include multi-filtering/processing stages (aerobe, anaerobe, ultraviolet, precipitation, etc.)). Here, the company’s potential economic savings would be around 6,000 EUR per year.
RECP Option 2. Installing photovoltaic (PV) solar panels: This consists of substituting the use of natural gas with electricity and gaining independence from the national grid. The measure would simultaneously solve the company’s economic and environmental challenges, as renewable electricity would cover the company’s entire energy needs.
RECP Option 3. Establishing a plastic waste management system: This focuses on collecting and transporting plastic waste to a plastic collection company within the framework of the EU BSB 1138 APRA programme.